Gornika odnesel snežni plaz
Pri spustu čez skalni skok v Špikov graben je v ponedeljek snežni plaz zasul tridesetletnega moškega. Reševalci so ga hitro izkopali, a je zaradi hudih telesnih poškodb na kraju nesreče umrl.
Kranjska Gora – V ponedeljek nekaj čez 11. uro so bili Regijski center za obveščanje Kranj in gorenjski policisti obveščeni o gorski nesreči na območju Špikovega grabna v občini Kranjska Gora. Po zadnjih podatkih Policijske uprave Kranj sta dva gornika smučala z vrha Male Ponce proti Špikovemu grabnu. Na mestu, kjer smučanje ni bilo več mogoče, sta morala opraviti spust po vrvi čez skalni skok, pri čemer je enega izmed gornikov zajel snežni plaz.
Kot so navedli na kranjski policiji, je 44-letni gornik, ki še ni bil vpet v sidrišče, ostal na mestu, kjer se je pripravljal za spust, 30-letnika, ki pa je že bil vpet v sidrišče in pripravljen za spust, je snežni plaz zajel in odnesel čez skalni skok skupaj s sidriščem. Po padcu je gornik obstal zakopan pod snegom plazovine. »Sneg je bil zelo težak; 30-letni gornik je zaradi hudih telesnih poškodb na kraju umrl, 44-letni gornik ni bil telesno poškodovan. S helikopterjem Letalske policijske enote sta bila oba prepeljana v dolino,« so še pojasnili na policiji.
Sodelovalo trinajst gorskih reševalcev
V reševanju sodelovali gorski reševalci društev Kranjska Gora, Rateče in Bohinj, dežurna posadka helikopterja Letalske policijske enote ter policist gorske enote. Kot so na svoji strani na Facebooku zapisali v Gorski reševalni zvezi Slovenije, so bili aktivirani štirje gorski reševalci letalci in en gorski reševalec zdravnik iz prej omenjenih gorskih reševalnih služb. »Vzporedno je potekalo tudi klasično gorsko reševanje. Pri lociranju mesta nesreče nam je zelo pomagala posadka Letalske policijske enote, ki je z namensko helikoptersko žolno v zelo kratkem času natančno locirala mesto, kjer je bil zasut ponesrečeni. Na kraj nesreče je helikopter odložil gorske reševalce letalce in gorskega reševalca zdravnika ter nato prepeljal še dodatne gorske reševalce, ki so ponesrečenega locirali in odkopali izpod snega. Skupno je v akciji sodelovalo 13 gorskih reševalcev,« so pojasnili.
Reševanje potekalo v zahtevnih razmerah
Na kranjski policiji so še poudarili, da je reševanje potekalo v zahtevnih razmerah, saj je obstajala velika verjetnost vnovičnega plazu. »Oba gornika sta bila imela primerno opremo – obutev, oblačila, čelado, cepin, plezalni pas, lavinski trojček in nahrbtnik z zračno blazino,« so dodali.
Policisti so opravili ogled in nadaljujejo zbiranje obvestil o vseh okoliščinah nesreče. O ugotovitvah bodo obveščali pristojno državno tožilstvo.