Naložba v Abanko bo donosna
V Savi, d. d., so prepričani, da bosta posel z Merfinom in naložba v Abanko Vipa donosna.
Kranj – Tisti, ki nekoliko bolj spremljajo poročanje medijev, so gotovo opazili, da je tarča kritičnega poročanja postal kranjski holding Sava. Ker nam na Gorenjskem ne more in ne sme biti vseeno, kaj se dogaja v tako pomembni družbi, kot je Sava, smo prosili za pojasnila o nekaterih nedavnih objavah. Pogovarjali smo se z Mihom Dolinarjem, direktorjem strateških financ v Savi, d. d., družbi za upravljanje in financiranje.
Že nekaj mesecev je Sava, d. d., tarča očitkov v nekaterih medijih, da se s tveganimi naložbami po nepotrebnem izpostavlja in zaradi različnih »navez« nesmotrno gospodari, pri čemer naj bi bili, ker je lastnica skoraj tridesetih odstotkov Save država, v bistvu oškodovani tudi državljani, davkoplačevalci. Kako gledate na objave teh očitkov?
»Pritiski v medijih, naperjeni proti Savi in njenemu vodstvu, trajajo že od decembra lani, čeprav smo novinarjem na njihova vprašanja korektno odgovarjali. Ker pa odgovori očitno niso ustrezali njihovi zgodbi, teh odgovorov sploh niso upoštevali. Po objavi prispevkov smo redno pošiljali zahteve za objavo popravkov v skladu z Zakonom o medijih, ki pa jih tudi niso hoteli objaviti. Stvari so se zaostrile do te mere, da je bila Sava primorana svoj ugled zaščititi s prijavami na častnem razsodišču DNS (Društva novinarjev Slovenije), pri medijskem inšpektorju in tudi na sodišču. Vse navedene inštitucije so pritrdile Savi in obsodile medij, njegovega urednika in novinarje.
Trditve nekaterih medijev, da Sava posluje slabo, da je v težavah, na robu nelikvidnosti, celo izgube, so absurdne. Po pisanju Financ je Sava celo edini slovenski holding, ki posluje z dobičkom. V Savi si prizadevamo za pošteno, transparentno in redno obveščanje naših delničarjem in javnosti, zato skrbimo, da neresnice in škodljiva namigovanja tekoče argumentirano zavračamo. Vendar je škoda na račun takšnega poročanja nepopravljiva, saj je splošno znano, da ima tovrstno poročanje negativen vpliv tudi na gibanje vrednosti delnice.«
Po navedbah Dela naj bi SOD (Slovenska odškodninska družba) in KAD (Kapitalska družba) sredi marca v pismu nadzornemu svetu zahtevali preveritev vseh poslov družbe v zadnjih letih, še posebej pa opcijskih in terminskih pogodb, kreditiranja povezanih oseb ter posojilih tretjim osebam. Kako se je na pismo odzval nadzorni svet?
»Uprava Save je o nekorektnih medijskih prispevkih o Savi nadzorni svet podrobno informirala kakor tudi o prejetih razsodbah v zvezi z njimi. Predsednik nadzornega sveta Miran Kalčič je informiral člane nadzornega sveta in uprave o skupnem pismu delničark KAD in SOD, ki ga je prejel na dan seje nadzornega sveta 18. marca. Nadzorni svet je sprejel sklep, da predsednik nadzornega sveta od KAD-a in SOD-a zahteva dodatna pojasnila, ker zahteve v pismu niso dovolj jasne. Uprava z nadzornim svetom korektno sodeluje in tudi sicer je nadzorni svet zelo dosledno in tekoče temeljito seznanjen z vsemi posli.
Povod za pismo naj bi bilo tudi negativno poročanje medijev o Savi. Kot že omenjeno, v Savi menimo, da je poročanje nekaterih medijev nekorektno. O sicer zelo prepoznavnih interesnih skupinah in navezavah, ki naj bi skušale na takšen način pred iztekom mandata uprave Save pripraviti uresničevanje svojih interesov in načrtov v Savi ter prek Save tudi širše (v Abanki, NFD, Merkurju, Gorenjski banki …), pa v Savi ne želimo špekulirati.«
Čeprav smo bralce redno obveščali o nastanku lastniških povezav med Savo in Merkurjem, pa tudi o razmerjih, ki so nastala po menedžerskem prevzemu Merkurja, opišite stanje izpolnjevanja tedaj sklenjenih opcijskih pogodb, zlasti njihovega izpolnjevanja s strani Merfina. Kako to vpliva na Savino poslovanje oziroma poslovne rezultate?
»Sava ni nase prevzela dela finančnih težav družbe Merfin, kot je to navedeno v nekaterih medijih. Sava je namreč delnice Merkurja pridobila že pred leti ob prodaji dejavnosti Trgovina (Sava Trade) po pomembno nižjih cenah, kot je cena, po kateri je za te delnice kasneje sklenila opcijsko pogodbo z Merfinom. Sava je lani decembra ob delni uresničitvi in podaljšanju opcije za Savo, v danih razmerah izpogajala optimalen posel, s katerim je na najboljši možen način zaščitila vrednost naložbe v Merkur. Prav tako ni res, da Merfin Savi ni plačal še niti prvega obroka kupnine. Merfin je skladno s pogodbo prvi del kupnine že poravnal, z delnicami Merkurja pa ne more prosto razpolagati, dokler ne poravna celotne kupnine. To pomeni, da informacije, da je Merfin te delnice zastavil za kredite pri bankah, ne držijo. Posla z Merfinom in z NFD Holdingom bosta Savi prinesla dobiček, kar je bil tudi izključni motiv za njuno sklenitev.«
Kako Sava gleda na možnost združitve Gorenjske banke in Abanke Vipa? Kje vidite vzroke za to, da se ta ideja še ni uresničila?
»V Savi proces povezovanja obeh bank še vedno podpiramo, saj menimo, da bi projekt združitve dolgoročno zagotovil najboljše rezultate za obe banki, njene komitente, delničarje in zaposlene. Trenutno potekajo aktivnosti, ki bi omogočile, da se poenotijo predpostavke, ki so podlaga za vrednotenje obeh bank in določitev menjalnega razmerja. Za banki je združitev smiselna, ker sta glede na svoje karakteristike komplementarni, kar pomeni, da prednosti, po katerih vsaka izstopa v slovenskem bančnem prostoru, med seboj idealno dopolnjujejo drugo banko. Vrednost združene banke bi bila večja kot seštevek vrednosti obeh bank, s tem pa bi torej Sava sredstva, ki jih je do sedaj vložila v lastništvo obeh bank, še dodatno oplemenitila.
Združevanje obeh bank ni odvisno zgolj od Save, temveč od vseh delničarjev obeh bank, saj je za združitev potrebno soglasje najmanj 75 odstotkov vseh delničarjev v obeh bankah. Soglasja delničarjev, zlasti o menjalnem razmerju, doslej še ni. V primeru, da do povezave ne bi prišlo in bi se odločili za prodajo, pa bi bilo najbolj smiselno, da se za skupen nastop dogovorimo z drugimi velikimi delničarji. Pogovarjamo se z vsemi, odprte so še vse možnosti, kaj pa bo iz tega nastalo, je odvisno od dogovora med delničarji obeh bank in od finančnega trga.«
Iz poročila o poslovanju Poslovne skupine Sava za lani je razvidno, da je prav naložba v Abanko zaradi potrebnih slabitev v dobršni meri zmanjšala dobiček Save. Kdaj upate, da se bo to povrnilo?
»Slabitev, ki smo jo izvedli v skladu z računovodskimi standardi, ne pomeni izgube sredstev, pač pa le rezervacijo za primer, če bi banko prodajali pod ceno, za katero smo jo kupili. Nižja cena v naših bilancah je preprosto izraz trenutnega stanja finančnih trgov tako pri nas kot tudi v tujini. Prepričani smo, da bo zaključek poizkusa združitve Gorenjske banke in Abanke, kakorkoli se bo že zaključil, pripeljal do tega, da se bo naša naložba v delnice Abanke izkazala za donosno. «
Že nekaj tednov je mogoče prebrati vesti o tem, da si Sava prizadeva s konzorcijem bank dogovoriti o prestrukturiranju svojih kreditov. Lahko poveste, kako potekajo pogajanja z bankami?
»Razloga za projekt konzorcija bank, ki v javnosti nista bila v celoti razumljena, sta ureditev ročnosti virov sredstev Save, d. d., in nova politika, s katero banke sledijo priporočilom Banke Slovenije ter zahtevajo zavarovanje posojil s premoženjem družbe. Da bi Sava, d. d., vsem bankam pod enakimi pogoji omogočila dodatno zavarovanje obstoječih kreditov, smo pristopili k organiziranju konzorcija bank upnic. Pri tem gre torej za zavarovanje obstoječih kreditnih obveznosti Save in ne za dodatno zadolževanje.
Dogovori so praktično zaključeni, ko bo posel sklenjen, bomo o njem kot vedno obvestili delničarje in javnost.«