Kamniški zbornik, ki ga Občina Kamnik izdaja vsaki dve leti, je dokument časa njihove lokalne skupnosti. / Foto: Gorazd Kavčič

Dokument časa kamniške skupnosti

Občina Kamnik vsaki dve leti izda Kamniški zbornik, v katerem so zajeti razvojni projekti, zgodovina, portreti ljudi, naravne znamenitosti, zgodbe preteklosti in prihodnosti kamniške skupnosti. Najnovejša izdaja, Kamniški zbornik XXVII/2024, je posvečena vsem občanom, ki so jih prizadela lanska neurja.

V Kamniškem zborniku s 370 stranmi se z 39 prispevki predstavlja okoli 40 avtorjev, pri čemer so nekateri napisali več člankov, določeni prispevki pa so nastali v soavtorstvu. Pri izbiri in pripravi besedil za objavo je sodelovalo 14 članov uredniškega odbora z glavno urednico dr. Marjeto Humar na čelu. Zbornik je na voljo v obliki knjige, prav tako je dostopen tudi na portalu Digitalna knjižnica Slovenije, za kar je poskrbela kamniška knjižnica. Z letošnjo izdajo izražajo spoštovanje v Kamniku rojenemu generalu Rudolfu Maistru ob 150. obletnici njegovega rojstva in 90. obletnici smrti. Uredništvo je njegovo leto počastilo z naslovnico in vinjetami Dušana Sterleta, ki od vsega začetka sodeluje pri oblikovanju in likovni opremi zbornika.

Letošnjo 15. knjigo v samostojni državi in skupno 27. knjigo je na gradu Zaprice predstavila dr. Marjeta Humar. Pojasnila je, da ima Kamniški zbornik dolgo zgodovino, saj je izhajal že med letoma 1955 in 1969. V tem obdobju je v sodelovanju z Gimnazijo Kamnik izšlo 12 knjig, nato pa je projekt za nekaj časa zastal. V 90. letih prejšnjega stoletja so ga obnovili na pobudo nekdanjih gimnazijcev, takrat članice občinskega sveta Marjete Humar in župana Antona Toneta Smolnikarja. Prva knjiga v samostojni državi je izšla leta 1996 kot 13. številka, s čimer so nadaljevali tradicijo za kamniško občino pomembnega dela.

Vsebinsko bogati prispevki

Humarjeva je poudarila, da so njihov projekt podpirali vsi nekdanji župani in tudi sedanji, zaradi česar so delo opravljali še z večjim veseljem in zadovoljstvom. Dejala je, da je bilo letos nekoliko manj naravoslovnih prispevkov, posebnost pa so intervjuji z gospodarstveniki. »Zbornik zaznamujejo vsebinsko bogati prispevki s fotografskim gradivom, ki bodo koristili prihodnjim generacijam. Pripravljali smo ga štiri mesece. Avtorji so odlični, odlikuje jih raziskovalni pristop z občutkom za znanstveno podajanje podatkov in doživeto pripovedovanje zgodb,« je dodala glavna urednica.

Uvodnikoma glavne urednice in župana Občine Kamnik Mateja Slaparja sledi predstavitev Občine Kamnik in njenih glavnih naložb v zadnjih dveh letih. Velik del letošnjega občinskega prispevka je namenjen največji naravni nesreči, ko so območje Kamniškega avgusta lani prizadele katastrofalne poplave. V nadaljevanju sta članka, posvečena letu generala Rudolfa Maistra, in več razprav s področja naravoslovja in zgodovine. Vključuje razdelek Gradivo za zgodovino, za njim so predstavljene osebnosti ter pesniki in slikarji.

V poglavju Naš pogovor lahko beremo o podjetniku Tomažu Lahu, novinarju Igorju Juriču, jamarju Vidu Kregarju, pisateljici Ani Schnabl ter ljudskih pevkah Predicah, v poglavju Ob jubileju pa o Mladinskem centru Kotlovnica. V spomin na tiste, ki so v preteklih dveh letih preminili, so v poglavju V spomin, zapisi, namenjeni Milanu Windschnurerju, dr. Aleksandru Dopliharju, Tonetu Steletu, dr. Janezu Maroltu, Marjanu Schnablu in Marku Lesarju.

Odsev časa, v katerem živimo

Zbrane je ob predstavitvi pozdravil tudi kamniški župan Matej Slapar, ki je ponosen, da Občina Kamnik že skoraj trideset let izdaja Kamniški zbornik. »Zbornik je odsev časa, v katerem živimo, in predstavlja ljudi, običaje, delo, življenje in dogajanje v naši občini. Je vir navdiha, raziskovanja in učenja,« je dejal župan in se zahvalil vsem, ki sodelujejo pri pripravi zbornika.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Začetek gradnje dvorane na Zlatem polju

16. maja 2007, bo polaganje temeljnega kamna na Zlatem polju nasproti srednješolskega tehniškega centra simbolno označilo začetek gradnje večnamenske dvorane s pokrito ledeno ploskvijo. V kranjski...

Objavljeno na isti dan


Komenda / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Dobrodelni že deset let

Ustanova Petra Pavla Glavarja letos praznuje svojo prvo desetletnico. Ob jubileju so izdali zbornik, ki ga bodo brezplačno dobila vsa gospodinjstva v občini Komenda.

Tržič / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Koča dobila novo streho

S koče na Kriški gori so odstranili staro kritino in jo prekrili z novo. Dan kriških planincev je bil zato še bolj slovesen.

Nasveti / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Goli kilavec za zdrava sečila

Medtem ko ljudsko zdravilstvo dandanes golega kilavca skorajda ne uporablja več, ga najdemo v domala vsaki čajni mešanici za ledvice in mehur, ki jo lahko nabavimo v lekarni. Če imate težave s sečili...

Nasveti / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Jagodni čudež

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolni eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

GG Plus / četrtek, 17. junij 2010 / 07:00

Kar se naučimo v otroštvu ...

V Osnovni šoli (OŠ) Matije Čopa Kranj so imeli pred kratkim kulturno prireditev, na kateri so nastopili Folklorna skupina OŠ Matije Čopa in Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo, otroci vrt...