Stojimo na ramenih velikanov
To so znova ugotavljali zbrani ob pogovoru na predstavitvi znamenitih Ločank in Ločanov, ki ga je pripravilo Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka, v večji meri pa je bil tokrat posvečen znamenitim Ločankam.
Škofja Loka – »Spoznajte znamenite Ločanke,« se je glasilo vabilo na predavanje in pogovor, ki je minuli četrtek zvečer potekal v Galeriji Franceta Miheliča v Kašči.
Alejo znamenitih Ločank in Ločanov bodo namreč v prihodnjih letih dopolnili kipi uršulinke Katarine Marije Majhnič, prof. dr. Aleksandre Kornhauser Frazer ter dr. Štefke Križnar.
O tem sta najprej spregovorili voditeljica pogovornega večera Darija Jamnik in predsednica Muzejskega društva Škofja Loka Helena Janežič. Kot je poudarila Jamnikova, se v Škofji Loki z Alejo znamenitih Ločank in Ločanov spominjajo prednikov, ki so dali mestu velik pečat. Helena Janežič je ob tem spomnila, da je bil pobudnik za nastanek aleje, ki se je sprva imenovala zgolj Aleja znamenitih Ločanov, stoji pa ob Osnovni šoli Škofja Loka-Mesto, takratni predsednik Muzejskega društva Škofja Loka Alojzij Pavel Florjančič.
»Najpomembnejše se mi zdi sporočilo, da tudi mi stojimo na ramenih velikanov in da mlade spomnimo, da nismo prvi, ki smo v našem kraju kaj naredili, ampak so bili tudi pred nami ljudje, katerih delo nadaljujemo in gradimo na tem, kar so oni začeli graditi. Zato je prav, da se ob teh podobah in imenih, saj je napisano, kdo in kaj so bili, vedno ko gremo mimo, spomnimo nanje in iz tega črpamo moč in ideje, kako delati naprej za našo lepo Loko in Slovenijo,« je poudarila Janežičeva.
Bračkova prva ženska
V aleji so kar nekaj časa stali zgolj kipi moških, prvi (in do sedaj edini) ženski kip pa je bil leta 2020 postavljen v spomin zdravnici in izjemni osebnosti Mariji Bračko, ki so ga postavili na pobudo Zavoda Tri.
Zavod Tri je bil skupaj z Muzejskim društvom Škofja Loka pobudnik tudi za postavitev kipa prof. dr. Aleksandre Kornhauser Frazer ter dr. Štefke Križnar, ki naj bi mesto v Aleji znamenitih Ločank in Ločanov dobili v naslednjih letih.
Kot sta pojasnili Nina Arnuš in Anka Pintar, na Zavodu Tri od leta 2015 organizirajo akcije Znamenite Ločanke, s katerimi opozarjajo na spregledane ženske in njihov pomemben prispevek v zgodovini Škofje Loke. Leta 2017 so na pomembne Ločanke opozorile v akciji Kaj so pa tvoje sanje? – takrat so na zaključnem dogodku gostile zdravnico Štefanijo Križnar. Spomin na zasluge žensk osvežujejo tudi ob vsakem 8. marcu z inštalacijami na mostu pri glavni avtobusi postaji. Letos so pripravile tudi Pot Ločank, ki poteka od aleje do konca Mestnega trga, na njej pa predstavljajo osem znamenitih in zaslužnih Ločank. Več o tem si lahko ogledate na njihovi spletni strani, kjer spodbujajo enakopravnost med spoloma.
Nina Arnuš in Anka Pintar sta predstavili tudi življenje in delo prof. dr. Aleksandre Kornhauser Frazer ter dr. Štefke Križnar.
O življenju in delu uršulinke Katarine Marije Majhnič, ki jo je za postavitev kipa v Aleji znamenitih Ločank in Ločanov predlagalo Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka, pa je najprej spregovorila uršulinka, sestra Silva Potočnik, nato pa še častni občan Škofje Loke, prof. zgodovine in geografije Vincencij Demšar.
Zanimiv pogovorni večer so z glasbo pospremile članice Ženskega pevskega zbora Talita kum.