Vseskozi slika eno sliko
V Moderni galeriji v Ljubljani so podelili letošnje stanovske nagrade Riharda Jakopiča za likovno in vizualno umetnost. Nagrado za življenjsko delo je prejela ilustratorka Ančka Gošnik Godec, nagrado so podelili slikarju Juriju Kalanu, podeljeni pa sta bili tudi dve priznanji.
Razstava del letošnjih dobitnikov nagrad in priznanj je do 4. maja na ogled v Galeriji ZDSLU v Ljubljani.
Ljubljana – Najvišjo stanovsko nagrado za likovno in vizualno umetnost, ki se imenuje po slikarju impresionistu Rihardu Jakopiču, podeljujejo od leta 1969. Tokratno žirijo so sestavljali predstavniki Odbora ustanoviteljev nagrade Riharda Jakopiča dr. Nadja Zgonik (Slovenko društvo likovnih kritikov), Adela Železnik (Moderna galerija), Milan Erič (Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov) in kot predsednik Uroš Potočnik (Akademija za likovno umetnost in oblikovanje).
Stanovskim kolegom je na podelitvi v Moderni galeriji spregovoril Zoran Poznič, predsednik ZDSLU, nagrade in priznanja pa je podelil skupaj z ministrico za kulturo Asto Vrečko.
Legendarna ilustratorka
Letošnja prejemnica nagrade za življenjsko delo je ena naših najbolj prepoznavnih ilustratork Ančka Gošnik Godec. Je predstavnica prve generacije slikark, ki so se izšolale na ljubljanski Akademiji upodabljajočih umetnosti, danes ALUO, in so svoj celotni opus posvetile ilustraciji ter slovensko knjižno ilustracijo dvignile na zavidljivo visoko raven. Ustvarjalna pot leta 1927 v Celju rojene Ančke Gošnik Godec se je začela z objavami v revijah Ciciban, Pionir in Pionirski list (predhodnik revije Pil), tem so sledile še knjižne ilustracije. Ilustrirala je kar okrog 130 knjig.
»V njenem delu občudujemo predanost in poglobljenost ter suvereno obvladovanje likovnih zakonitosti kompozicije, skladnje barv in oblik. Vodi jo želja, da se dokoplje do najustreznejšega likovnega izraza, ki bo podkrepil pripoved in otroku odprl vrata v svet književnosti in likovne umetnosti. Pretanjena izbira barv in domišljeno oblikovanje likov v mojstrsko natančni izvedbi ob vsej tehnični bravuroznosti ne izgubita svojega otroškega šarma,« je med drugim v obrazložitev zapisala dr. Nadja Zgonik.
Beleži trenutke vsakdana
»Figuralno slikarstvo Jurija Kalana v slovenskem umetniškem prostoru pušča pomembno sled, je opaženo in se uvršča v sam vrh slovenskega figuralnega slikarstva. Njegovo delo teži k prikazovanju osebnih majhnih zgodb, ki jih mojstrsko pretopi v slikarsko in kiparsko materijo ter posreduje gledalcu v ogled na svež, komičen in humoren način. Lahko rečemo, da Jurij Kalan postavlja in gradi spomenik svojim družinskim članom, prijateljem in znancem na svojstven in originalen način,« je v utemeljitvi k nagradi Riharda Jakopiča slikarju Juriju Kalanu zapisal Uroš Potočnik z ALUO.
»Nagrade sem zelo vesel, hkrati pa je ta zame lepo presenečenje. Hvaležen sem Sarivalu Sosiču za lanskoletno razstavo v Mestni galeriji Ljubljana, kjer sem lahko pokazal širok nabor svoje ustvarjalnosti, prav tako pa galeriji Bažato, ki me je za nagrado predlagala,« je povedal Jurij Kalan, ki je po rodu iz Železnikov, živi in ustvarja pa v Ljubljani. »Pri slikanju mi je pomemben trenutek vsakdana, družina, prijatelji, bližnje okolje. V slikarstvu želim biti širše razumljiv in lahko bi rekel, da ves čas slikam tisto eno sliko, ki sem jo začel pred mnogimi leti in jo še kar dopolnjujem. Blizu mi je tradicionalno figuralno slikarstvo, in ker sem po naravi bolj pesimist, v slikarstvu iščem lepe stvari.«
Priznanji Riharda Jakopiča sta prejeli akademska slikarka Tina Konec in vizualna umetnica Đejmi Hadrović. Razstava del letošnjih dobitnikov nagrad in priznanj je do 4. maja na ogled v Galeriji ZDSLU.