Poštne znamke z motivom metulja admirala / Foto: Jurij Kurillo

Metulja admirala najdemo na več poštnih znamkah

Metulja admirala, pri nas dokaj običajnega metulja dnevnika, na naših znamkah ni, najdemo pa ga na znamkah drugih držav – od Madžarske do Vietnama.

Redne poštne znamke za frankiranje pisem dandanes, v dobi elektronske pošte, po svetu zagotovo uporabljamo veliko maj kot njega dni. Filatelisti pa so jih vseeno veseli, kar velja še posebno za izredne izdaje s posebnimi temami. Med njimi je tudi narava z vsemi njenimi pripadniki, živimi in neživimi. Sem sodijo tudi najrazličnejši metulji, ki jih srečujemo na znamkah vseh celin, je pa med njimi zelo veliko naših domačih vrst.

Za današnji pregled izberimo admirala (Vanessa atalanta), pri nas dokaj običajnega metulja dnevnika, ki sodi v družino pisančkov.

Čez sprednja krila, ki so mu zaradi »admiralskih« trakov očitno dala tudi ime, meri od 50 do 60 milimetrov. Rdeče progasta so tudi zadnja krila, vendar na zunanjem robu. Sprednja krila so spodaj obarvana podobno kot zgoraj, zadnja pa so temno rjava s svetlejšo mrežasto risbo.

Admirala vidimo pri nas od maja do oktobra v dveh generacijah. Najraje ima odprt svet, kot so parki, robovi gozdov, vrtovi, še posebno pa sadovnjaki z zrelim sadjem. Metulj spada med selivce, tako da prihaja na sever iz južnih evropskih predelov. Pri nas izležejo samice jajčeca na koprive ali osate in ta generacija se delno odseli na jug, delno pa odmre.

Metulja admirala na naših znamkah ni, v svoji filatelistični zbirki pa sem ga našel na znamkah, izdanih na Madžarskem, Slovaškem, Malti, v Bolgariji, Beninu, Kambodži, Vietnamu, emiratih Ras Al Khaimah in Umm Al Qiwain ter ruski republiki Mordoviji. Med omenjenimi so nekateri kraji morda kar malo eksotični, pa naj jih bralec sam poišče v kakšnem atlasu ali pri »stričku Googlu«.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 23. november 2009 / 07:00

Umrl je Jurij Kocbek

Jurij Kocbek, fotograf in grafični oblikovalec, je bil avtor znaka in celostne podobe stalne muzejske razstave Anton Tomaž Linhart. "Zdaj premišljujem o tem, kako bi mogel postati znan."

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Umetniški vtis

Pri izdelovanju blejskega laboda je bil pomemben predvsem umetniški vtis. Veslači so se naloge lotili zelo resno. Njihova kreacija je bila zmagovalna. Lesce so dobile novo oazo zabave, Finci pa so v L...

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Naša sreča, vaša sreča

Novinarska redakcija velikega brata se bo v novem letu selila v nove prostore. Mali brat ostaja vaš človek.

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Nominator 229

Lep čas je in zanimivi dnevi so. Tako in drugače. Pravzaprav ne mine dan, večer, ko se v različnih družabnih okoljih poslavlja od iztekajočega se leta. A vselej s približno enakim kontek...

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Glasbena šola za božič

Na Božičnih koncertih v ponedeljek in torek so se Kranjčanom predstavili mladi glasbeniki kranjske glasbene šole.

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Spet evforičen do srca

Veliki božični koncert na kranjski gimnaziji je še enkrat dokazal, kako briljantno glasbeno prihodnost imamo Kranjčani. S koncertno dvorano ta še bolj žlahtna.