Metulja admirala najdemo na več poštnih znamkah
Metulja admirala, pri nas dokaj običajnega metulja dnevnika, na naših znamkah ni, najdemo pa ga na znamkah drugih držav – od Madžarske do Vietnama.
Redne poštne znamke za frankiranje pisem dandanes, v dobi elektronske pošte, po svetu zagotovo uporabljamo veliko maj kot njega dni. Filatelisti pa so jih vseeno veseli, kar velja še posebno za izredne izdaje s posebnimi temami. Med njimi je tudi narava z vsemi njenimi pripadniki, živimi in neživimi. Sem sodijo tudi najrazličnejši metulji, ki jih srečujemo na znamkah vseh celin, je pa med njimi zelo veliko naših domačih vrst.
Za današnji pregled izberimo admirala (Vanessa atalanta), pri nas dokaj običajnega metulja dnevnika, ki sodi v družino pisančkov.
Čez sprednja krila, ki so mu zaradi »admiralskih« trakov očitno dala tudi ime, meri od 50 do 60 milimetrov. Rdeče progasta so tudi zadnja krila, vendar na zunanjem robu. Sprednja krila so spodaj obarvana podobno kot zgoraj, zadnja pa so temno rjava s svetlejšo mrežasto risbo.
Admirala vidimo pri nas od maja do oktobra v dveh generacijah. Najraje ima odprt svet, kot so parki, robovi gozdov, vrtovi, še posebno pa sadovnjaki z zrelim sadjem. Metulj spada med selivce, tako da prihaja na sever iz južnih evropskih predelov. Pri nas izležejo samice jajčeca na koprive ali osate in ta generacija se delno odseli na jug, delno pa odmre.
Metulja admirala na naših znamkah ni, v svoji filatelistični zbirki pa sem ga našel na znamkah, izdanih na Madžarskem, Slovaškem, Malti, v Bolgariji, Beninu, Kambodži, Vietnamu, emiratih Ras Al Khaimah in Umm Al Qiwain ter ruski republiki Mordoviji. Med omenjenimi so nekateri kraji morda kar malo eksotični, pa naj jih bralec sam poišče v kakšnem atlasu ali pri »stričku Googlu«.