Uničevanje mejic in grmišč
Lovska inšpekcija opaža, da se je v spomladanskem obdobju zelo povečalo sekanje mejic in grmišč ter uničevanje zarasti ob vodotokih, prav tako pa tudi kurjenje starega travinja.
Kranj – Inšpekcija poziva lastnike kmetijskih zemljišč k spoštovanju zakona o divjadi in lovstvu, po katerem je zaradi varstva življenjskega okolja divjadi in mnogih zaščitenih živalskih vrst v času gnezdenja ptic in poleganja mladičev med 1. marcem in 1. avgustom prepovedano sekanje, požiganje ali kakršnokoli drugačno uničevanje živih mej, grmišč in s suho zarastjo poraslih površin ob pašnikih, travnikih in poljih, sekanje zarasti ob vodnih bregovih, čiščenje odvodnih kanalov in praznjenje vodnih zajetij. V tem času je sicer dovoljeno vzdrževanje teh površin s košnjo, a le, če se košnja izvaja vsako leto in je to del dobre kmetijske prakse, medtem ko večletne zarasti ni dovoljeno odstranjevati. Po zakonu o divjadi in lovstvu si morajo lastniki zemljišč in izvajalci del prizadevati za to, da v kmetijski krajini ohranjajo ali na novo osnujejo skupine drevja in grmovja tako, da pustijo najmanj eno desetino površine v prvotni zarasti. Pri urejanju vodotokov si morajo izvajalci del prizadevati, da ohranijo posamezne odseke stare struge ter rastoče drevje in grmovje na njihovih bregovih in da s saditvijo drevesnih in grmovnih vrst zagotovijo nepretrgano zarast vsaj na enem od obeh bregov struge.
Lovska inšpekcija izvaja nadzor nad kršitvami zakona čez vse leto, pri tem pa sodeluje z lovsko-čuvajsko službo, organizirano pri upravljavcih lovišč, in z naravovarstvenimi nadzorniki.