V službo s kolesom, ne avtom
Včeraj je ponovno zaživela nacionalna pobuda Polni zagona kolesarimo v službo, ki že tretjič po celotni državi spodbuja kolesarjenje na delo namesto vsakodnevne vožnje z avtomobilom.
Udeležencem je lani v jesenskem delu izziva uspelo po zabeleženih kilometrih skoraj trikrat obkrožiti Zemljo, s tem pa prihraniti kar 18 ton ogljikovega dioksida – toliko, kot ga v enem letu absorbira 365 odraslih dreves.
Kranj – Z akcijo Polni zagona kolesarimo v službo, ki je del projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, želijo ljudi spodbuditi, da vsak dan naredijo nekaj dobrega za svoje razpoloženje, telesno pripravljenost, okolje in ne nazadnje tudi za denarnico. »Uporaba kolesa zjutraj telo zbudi in ga napolni z energijo za celoten dan, hkrati pa blaži stres. Kolesarji so tako zadovoljnejši, učinkovitejši, samozavestnejši in bolje razpoloženi v primerjavi z ljudmi, ki uporabljajo druge načine prevoza,« poudarjajo organizatorji. Pobuda je nastala v sodelovanju z IPoP – Inštitutom za politike prostora, ministrstvom za okolje, podnebje in energijo ter Urbanističnim inštitutom RS. Za sodelovanje v izzivu se je mogoče registrirati na spletni strani polnizagona.si, prekolesarjene kilometre pa bodo beležili do 26. maja.
Pobudi se lahko pridružijo tako posamezniki kot delodajalci. Kolesarjenje kot alternativa vožnji z avtomobilom ima več prednosti, poudarjajo organizatorji akcije. »Ne povzroča izpustov ogljikovega dioksida, je izjemno učinkovito v mestnih središčih, saj se lahko kolesarji izognejo prometnim zamaškom in iskanju parkirnih mest, poleg tega pa lahko kolesarji prihranijo denar za gorivo in parkiranje ter se neposredno odpeljejo do cilja, ob tem pa tudi skrbijo za svoje zdravje z redno telesno aktivnostjo.« Za motivacijo so navedli tudi podatek, da Slovenci kar 17 odstotkov letnega prihodka porabimo za vzdrževanje avtomobila. Spodbujanje kolesarjenja v službo pa ima številne prednosti tudi za delodajalce. »S spodbujanjem zdravih načinov potovanj lahko delodajalci prispevajo k izboljšanju zdravja in počutja zaposlenih, zaradi česar se lahko zmanjša obseg bolniških odsotnosti ter poveča produktivnosti in učinkovitosti pri delu. Hkrati pa sodelovanje pri izzivu predstavlja priložnost za izboljšanje podobe podjetja kot družbeno odgovornega, ki si prizadeva za zmanjšanje okoljskih obremenitev.« Fleksibilen način dela in potovanj pa lahko prispeva tudi k učinkovitosti poslovanja in prihrankom v podjetju, saj s tem podjetje zmanjša stroške, povezane s potovanji na delo in službenimi potovanji. »Sodelovanje delodajalcev pri izzivu lahko prav tako prispeva k izboljšanju lokalne prometne in parkirne situacije, kar kaže na odgovornost do okolice.«
Po doslej zbranih podatkih IPoP so se pobudi pridružili tudi kolesarji iz 12 gorenjskih občin, največ iz Kranja, Radovljice in Škofje Loke. »Do danes se je prijavilo tudi že več kot 30 delodajalcev iz vse Slovenije, ki bodo spodbujali svoje zaposlene, da se v službo, če je seveda le mogoče, pripeljejo s kolesom.« Obenem bodo v Škofji Loki in Kamniku pripravili brezplačni popravljalnici koles; v Škofji Loki v torek, 23. aprila, in v Kamniku v torek, 7. maja, od 13. do 19. ure.