V Društvu Vršič povabili k članstvu
V pred nekaj meseci ustanovljenem Društvu za raziskovanje in proučevanje vojaške in tehniške dediščine Vršič, krajše Društvu Vršič, so v Ljudskem domu v Kranjski Gori organizirali javno predstavitev društva in sprejem novih članov.
Kranjska Gora – V Zgornjesavski dolini je cel kup ostalin, povezanih s prvo in drugo svetovno vojno in iz obdobja med obema vojnama. Tudi ostanki tehniške dediščine, v veliki meri železniške proge Jesenice–Trbiž, ki so jo zgradili v 19. stoletju in je pomembno vplivala na razvoj doline. Kot je še pojasnil predsednik Društva za raziskovanje in proučevanje vojaške in tehniške dediščine Vršič dr. Uroš Košir na javni predstavitvi društva minuli petek, so se ravno zaradi velikega števila ostalin iz prve svetovne vojne in pomembnosti celotnega območja Vršiča odločili za krajše ime Društvo Vršič. Kar pa ne pomeni, da ne bodo dejavni tudi zunaj tega prostora. Košir dodaja, da so kot člani dobrodošli vsi, ki imajo zanimanje za preteklost s ciljem, da se dediščina ohrani za prihodnje rodove.
Zgodovina ob tirih
V društvu se bodo osredotočili na znanstveno-raziskovalno dejavnost, skrb za ohranjanje in promocijo dediščine, publicistično, pedagoško-andragoško in knjigarniško dejavnost. »Organizirati želimo različne terenske in arheološke raziskave ter delovne akcije z namenom čiščenja ostalin, njihovega dokumentiranja, prirejati predavanja, znanstvene posvete, ekskurzije ... Pomemben del bo tudi priprava muzejskih razstav, kar smo že začeli.« V pripravi je razstava Zgodovina ob tirih, zgodbe z železniške proge Jesenice–Trbiž pod okriljem Gornjesavskega muzeja Jesenice. Projekt, ki bi se ga radi lotili, je tudi ureditev bunkerjev ob omenjeni železniški progi iz časa druge svetovne vojne, ki bi jih z informativnimi tablami, podobno kot si to želijo na drugih območjih raziskovanja, predstavili javnosti.
Odprti za predloge
Letos novembra je načrtovan spominski pohod v Tamar ob 80. obletnici padca letala B-24G pod Kotovim sedlom, tudi muzejska razstava, povezana s tem dogodkom, in cikel predavanj o raziskavah letalske zgodovine in strmoglavljenih letal na območju Slovenije. V društvu se ozirajo tudi proti prihodnjemu letu, na zaznamovanje 110. obletnice začetka soške fronte in 80. obletnice konca druge svetovne vojne. A kot poudarja Košir, so odprti tudi za predloge članov.
Sedež društva v Kranjski Gori
Direktor Gornjesavskega muzeja Aljaž Pogačnik je poudaril, da si želijo sodelovanja in da je kar nekaj njihovih muzealcev z njim na čelu že pristopilo k članstvu. Muzej pa bo, kot je zagotovil, društvu nudil vso podporo. Kranjskogorska županja Henrika Zupan je ponosna, da ima društvo sedež v Kranjski Gori, kot je poudarila, namreč takega društva v dolini nimajo. »Glede na to, da imate zelo dober program, vam zaželim lahko samo še uspešno delo in se veselim sodelovanja.«
Podporo prizadevanjem društva za ohranjanje kulturne, tehniške in vojaške dediščine sta izrazila tudi v. d. direktorja Uprave RS za vojaško dediščino mag. Matjaž Ravbar in arheolog prof. dr. Andrej Gaspari. Gaspari je poudaril, da je pomembno, da dediščino obravnavamo dostojanstveno in da se zavedamo, da ta javni interes v teh dimenzijah izpolnijo ravno s sodelovanjem stroka, institucije, ljubiteljski zbiralci ...