Stojmenova Duh uspešno prestala interpelacijo
Emilija Stojmenova Duh ostaja ministrica za digitalno preobrazbo, potem ko je v četrtek prejšnji teden v državnem zboru po 11-urni razpravi uspešno prestala interpelacijo, ki jo je vložila SDS. Za uspeh interpelacije je potrebnih 46 poslanskih glasov, podprlo pa jo je le 31 poslancev, medtem ko jih je bilo 42 proti. Za interpelacijo so glasovali vsi poslanci SDS in NSi ter nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Proti so glasovali koalicijski poslanci iz Svobode in SD, poslanci Levice pa so se glasovanja vzdržali. Kot je znano, je bil glavni povod za vložitev interpelacije nakup prenosnih računalnikov, ki ga je lani izvedlo ministrstvo za digitalno preobrazbo. Kot je pojasnil Tomaž Lisec (SDS), so interpelacijo vložili zaradi sumov storitve kaznivih dejanj nevestnega dela v službi, oškodovanja javnih sredstev, davkoplačevalcev in javnih financ zaradi negospodarnega in nesmotrnega nakupa 13.000 računalnikov za 6,5 milijona evrov. Ministrici so očitali tudi zavajanje javnosti v zvezi z njenim ravnanjem pri nakupu računalnikov, neuresničevanje obljub za zagotovitev politične stabilnosti in povrnitve zaupanja v demokratične institucije ter opustitev dolžnega ravnanja. Stojmenova Duh je vse očitke zavrnila in zatrdila, da je s svojim delom in ekipo vestno opravljala svoje naloge. Državni zbor je sicer prejšnji teden sprejel novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki je podlaga za razdelitev kupljenih prenosnih računalnikov.
Voice of Europe in evropska komisarka
Češka vlada je prejšnji teden uvedla sankcije proti portalu Voice of Europe s sedežem v Pragi, ki naj bi bil del ruske operacije vplivanja na Evropsko unijo, katere cilj je postaviti pod vprašaj ozemeljsko celovitost, suverenost in svobodo Ukrajine. Nekateri evropski politiki, ki so sodelovali z Voice of Europe, pa naj bi za to prejeli tudi plačilo. Iz SDS so že zanikali, da bi plačila prejeli tudi njihovi predstavniki, ki so podali intervjuje za omenjeni portal: predsednik stranke Janez Janša, nekdanji vodja njegovega kabineta Peter Šuhel in evropski poslanec Milan Zver. Ob tem so poudarili, da so ti v intervjujih podajali proukrajinska stališča. V SDS po drugi strani vplivanje na slovensko ustavno sodišče očitajo podpredsednici Evropske komisije Veri Jourovi. Janša in Zver sta na torkovi novinarski konferenci poudarila, da to izhaja iz pridobljenih dokumentov o lanskem obisku Jourove v Sloveniji. Kot sta pojasnila, se je Jourova med obiskom srečala tudi s predsednikom ustavnega sodišča Matejem Accettom. Obisk se je zgodil le deset dni po odločitvi ustavnega sodišča, da zadrži izvajanje novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTV), zato si je obisk po njunem mnenju mogoče razlagati kot nedopusten politični pritisk na ustavno sodišče. Sodišče je po besedah Janše po obisku Jourove tudi spremenilo svojo odločitev. »Indici so, da je Jourova močno vplivala na zakonodajni proces, česar ne bi smela, in da je deloma odgovorna za vse, kar se je kasneje zgodilo na RTV, vključno s spremembami programskih shem in čistke na RTV,« je dejal Zver. Tako na ustavnem sodišču kot v Evropski komisiji so zatrdili, da se Jourova s predsednikom ustavnega sodišča Matejem Accettom ni pogovarjala o noveli zakona o RTV.
Predsednica se je zahvalila dijakom
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v torek sprejela šest dijakov, ki so 22. februarja na železniški postaji v Celju priskočili na pomoč moškemu s srčnim zastojem. S svojim pogumnim in plemenitim ravnanjem so vsak posebej in vsi skupaj rešili življenje človeku, je poudarila predsednica republike in dijakom Maju Debevcu, Jerneju Kolmanu, Maju Končanu, Maju Josipoviću, Matiji Zemetu in Aljoši Rusu podelila zahvalo. Kot je poudarila v pogovoru z dijaki, starši in ravnateljem, jo taka dejanja navdajajo z upanjem, da bodo mlajše generacije sposobne zgraditi prijaznejšo in bolj povezano družbo.
Sodniki protestno prekinili delo
Sodniki so v sredo za eno uro ponovno protestno prekinili delo, potem ko je minilo že 90 dni od izteka roka, ki ga je ustavno sodišče postavilo vladi in državnemu zboru za odpravo kršitve materialne neodvisnosti sodnikov in načela delitve oblasti. Po zagotovilih predsednice Slovenskega sodniškega društva Vesne Bergant Rakočević zaradi protestov, ki so potekali na vseh sodiščih, ni bila odpovedana ali preložena nobena zadeva oziroma obravnava. Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da se bodo s pravosodnimi funkcionarji glede ureditve plačne problematike sestali v petek, torej danes. Že četrto sredo zapored so stavkali tudi zaposleni na upravnih enotah. Ali bodo stavko še zaostrili, naj bi bilo znano v ponedeljek.