Zmaga je začetek ...
… se glasi naslov knjige nekdanjega predsednika Boruta Pahorja. Ne gre za literarno delo, ni poskus umetnine, temveč zapis spoznanj 30-letne politične kariere, je prepričan Pahor. Knjiga je priročnik za politične in druge začetnike.
Borut Pahor: »Avtentičnost na družbenih omrežjih je ključna, saj smo na koncu koncev sami svoji uredniki. To, kar daš od sebe, je tvoje delo. Tak, kot se objaviš, tak si.«
Jesenice – »Vsekakor je oznaka pisatelj preveč ambiciozna. V resnici se nimam za pisatelja, mogoče nekoč še bom. Gre bolj za učbeniško delo, ki bi nekemu mlademu začetniku, ki vstopa v zapleten, kompleksen, pa tudi lep, čeprav kdaj pa kdaj surov svet politike in posla, morda lahko prišlo prav,« je v uvodu pojasnil Pahor, katerega delo je lani izšlo pri založbi Beletrina. Kot je na literarnem večeru v jeseniški knjižnici moderatorki Moniki Sušanj zaupal avtor, so ga za knjigo nagovarjali pri založbi, želeli so si avtobiografije. »Če bi napisal vse, kar je bilo res, bi bila to škandalozna izdaja, če pa ne bi napisal vsega, kar je res, pa nisem videl smisla. Nisem želel avtobiografije, ne znanstvenega teksta. Kar je zapisano tukaj, je prišlo na nek način iz mojega srca in na nek način sem stresel iz rokava,« je dejal nekdanji predsednik države, vlade, državnega zbora pa tudi stranke. Kot je pojasnil, je že od samega začetka vedel, da želi napisati priročnik, namenjen mladim ljudem, vendar je ta ciljna publika precej zahtevna in kritična. »Ko sem dal knjigo v tisk, sem imel malček bolj skromna pričakovanja, odziv mladih pa me je izredno presenetil in fasciniral. Zanimanje za knjigo je bilo in je še vedno zelo veliko in očitno se mladi v nekaterih zapisanih stvareh prepoznajo, četudi se z njimi ne strinjajo. Teme so zanje atraktivne.«
Učbeniški zapis, poln zgodb
Knjiga Zmaga je začetek bralca v uvodu popelje v božični večer leta 2011, ki ga je Pahor zaradi operacije zaradi akutnega vnetja srednjega ušesa preživel v bolnišnici. Kot je dejal, so v delu zajete različne zgodbe, ki celoto nekoliko popestrijo in ilustrirajo. »Zgodbe od mojega otroštva pa do zadnjega dne v predsedniški palači sem na nek način napisal tudi zato, da sem v času pisanja šel skozi nekakšno avtorefleksijo.« V nadaljevanju je beseda tekla o Pahorjevem političnem udejstvovanju, trenutnem delovanju ter njegovi zbirki priljubljenih aktivnosti, pa tudi o družbenih omrežjih ter spletnem izpostavljanju. Kot je dejal, se je leta 2007, ko se ni odločil za nastop na predsedniških volitvah, uprl klicu srca. »Kot predsednik vlade sem nastopil, saj sem to obljubil stranki. Bilo je hudo, težko obdobje, vendar sem se veliko naučil in navadil in to je botrovalo temu, da sem bil potem lahko boljši predsednik republike,« je pojasnil in dodal, da so bili zanj najtežji časi v politični karieri časi nesoglasij s Hrvaško.
Družbena omrežja ljubezni
Borut Pahor, ki trenutno največ časa posveča svojemu inštitutu Prijatelji Zahodnega Balkana, veliko predava, se ukvarja s športom ter za zabavo ustvarja tudi lastni podkast, je v preteklosti veliko pozornosti požel zaradi svojih objav na Instagramu. Kot je dejal, čeprav se premalo zavedamo, družbena omrežja spreminjajo svet, tudi politiko. »Nisem se lotil Instagrama, ker bi me to tako zabavalo, temveč ker sem to potreboval. Zdelo se mi je, da mi tradicionalni mediji niso toliko naklonjeni, kot bi si želel, zato sem iskal druge poti. Vedno pa sem se držal pravila, da nisem vzbujal pozornosti s sovraštvom ali sejanjem strahu, ampak z ljubeznijo in humorjem, ki pa je bil pravzaprav uperjen proti meni,« je še poudaril.