Konec arom in kadilnic
Poslanci so enotno sprejeli novelo zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Novela zakona prepoveduje vsebnost arom v ogrevanih tobačnih izdelkih in elektronskih cigaretah, ukinjajo pa se tudi kadilnice.
Ljubljana – »S predlaganimi ukrepi bomo zaščitili vse, predvsem pa otroke in mladostnike pred na videz privlačnimi, a zdravju škodljivimi izdelki,« je na obravnavi predloga poudarila državna sekretarka Eva Vodnik z ministrstva za zdravje in dodala, da se vedno več raziskav osredotoča na dejstvo, da pri mladostnikih, ki niso kadilci, uporaba elektronskih cigaret poveča verjetnost, da bodo začeli kaditi tudi klasične cigarete. Z izglasovanim predlogom zakona so poslanci vključili evropsko direktivo v nacionalno zakonodajo, ki se osredotoča na ogrevane tobačne izdelke. Sprejeli so ukrep omejitve dodanih arom v elektronskih cigaretah in ogrevanih tobačnih izdelkih, razen če vsebujejo zgolj tobak. Glavni namen je zaščititi prebivalce, še posebej otroke in mladostnike, saj so arome, kot je poudaril Nacionalni inštitut za javno zdravje, eden izmed najpogostejših vzrokov za preizkušanje teh izdelkov. Iz zadnje verzije predloga zakona je razvidno, da se lahko elektronske cigarete, elektronske cigarete brez nikotina, posodice za ponovno polnjenje in posodice za ponovno polnjenje brez nikotina z aromami dajo na trg še največ eno leto od uveljavitve zakona. Hkrati so s predlogom ukrepali tudi v zvezi s kadilnicami, s čimer si prizadevajo zagotoviti popolno zaščito prebivalcev pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu v zaprtih javnih in delovnih prostorih. Uporaba kadilnic je dovoljena do 31. decembra 2025.
Spremembo zakona v celoti podpira tudi Slovensko združenje za kronične nalezljive bolezni. Kot so zapisali, je prepoved aromatiziranih dodatkov, ki ustvarjajo privlačno podobo tobačnih in povezanih izdelkov, ključen ukrep za zaščito javnega zdravja. Neža Pohl, generalna sekretarka Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo, pa je prepričana, da bo Slovenija ob potrditvi novele zakona dosegla občutno znižanje rabe tobaka in s tobakom povezanih izdelkov predvsem med mladimi.
Proti je Združenje vejperjev Slovenije
Združenje vejperjev Slovenije (ZVS) je v znak nestrinjanja z novelo zakona pred parlamentom protestno uparilo še 'zadnjo' elektronsko cigareto. Po njihovem mnenju se o uporabi le-teh v javnosti širijo mnoge neresnice, menijo pa, da elektronske cigarete igrajo pomembno vlogo pri opuščanju kajenja, še posebej za tiste, ki se jim ni uspelo odvaditi kajenja z obstoječimi metodami. Slaven Kalebić, predsednik ZVS, je denimo poudaril, da so mu elektronske cigarete rešile življenje in da bi si želel, da bi že prej obstajale alternativne poti za boj proti odvisnosti od uporabe tobaka.