Dirigent, glasbenik in profesor Dejan Rihtarič je bil gost dogodka Obrazi slovenskih pokrajin, ki je potekal v jeseniškem Kolpernu. Dogodek pripravljajo gorenjske knjižnice, tokrat Občinska knjižnica Jesenice v sodelovanju z Gornjesavskim muzejem Jesenice. Z njim se je pogovarjala Maja Stepančič. / Foto: Nik Bertoncelj

Lepo je biti na čelu orkestra

»Ni praznika brez godbe, godba igra na vseh večjih praznovanjih, tudi na žalostnih dogodkih. Kogar ob udarcih velikega in malega bobna in fanfar ne zmrazi, ne more biti godbenik.« To se besede Dejana Rihtariča, dirigenta Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora.

»Lepo je biti na čelu orkes­tra. Preveva me občutek ponosa, hkrati pa je velika odgovornost voditi orkester s tako dolgo tradicijo,« je povedal Dejan Rihtarič, dirigent Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora, ki letos praznuje 150-letnico delovanja. Mladi glasbenik in profesor je vodenje orkestra prevzel pred desetimi leti. Kot je dejal, je pred godbenike stopil z zanosom in se hitro lotil dela. Med prvimi nalogami, ki si jih je zadal, je bila posodobitev knjižic s koračnicami, polkami in valčki. Poleg tega so na njegovo pobudo dejavnost popestrili s korakanjem in šov programom. Začeli so sodelovati z domačimi glasbeniki, že na prvem novoletnem koncertu, ki mu je dirigiral, je bila gostja Monika Bohinec, v naslednjih letih pa so povabili še druge pevce, tudi popularne glasbe. Med zelo pomembnimi nalogami pa je, kot je poudaril, tudi skrb za delo z mladimi. Pri tem vidi pomembno vlogo glasbenih šol, pa tudi staršev, da spodbujajo otroke h glasbenemu izobraževanju in vključitvi v orkester.

V jeseniškem pihalnem orkestru sicer igra 60 glasbenikov, starih od 13 let do 80 let. »Vedno rad prisluhnem starejšim članom, polni so anekdot, zgodb, učim se od njih,« je dejal dirigent, ki svojo vlogo vidi tudi v tem, da godbenikom predstavi glasbo, ki je aktualna. »Razvoj pihalnih orkes­trov je šel v zadnjem obdobju strmo navzgor, skladatelji pišejo veliko del za pihalne orkestre,« je poudaril, in temu napredku skušajo slediti tudi na Jesenicah.

Dejan Rihtarič je sicer z glasbo povezan že od otroštva. Ko je imel sedem let, so ga vpisali v glasbeno šolo, začel je s harmoniko, zatem pa nadaljeval s klavirjem. Ker ga je glasba pritegnila, se je odločil za Srednjo glasbeno in baletno šolo Maribor, kjer se je učil fagot, po maturi pa nadaljeval študij fagota na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Diplomiral je leta 2011, zatem pa vpisal še glasbeno pedagogiko. Zdaj poučuje na kar treh šolah: Glasbeni šoli Radovljica, Glasbeni šoli Kranj ter Konservatorju za glasbo in balet v Ljub­ljani.

»Opravljam enega lepših poklicev. V glasbenem šolstvu imamo srečo, da delamo individualno z učenci, spletejo se lepi odnosi, spremljaš jih od otroških let in ni lepšega kot gledati nekoga, ki se razvija na tej poti,« je dejal.

Štajerec na Gorenjskem

Dejan Rihtarič izvira iz Štajerske, a že vrsto let živi na Gorenjskem, v Radovljici, z ženo in dvema otrokoma. A kot je dejal v smehu: »Gorenjec ne bom nikoli! Ostajam tudi pri štajerščini!«

Kot je povedal, je Gorenjsko vzljubil že v otroških letih. »Nekje je moralo biti zapisano, da me je pot pripeljala sem. Starši so bili aktivni, hodili smo na smučanje, v hribe, velikokrat smo bili tudi na Gorenjskem in mi je bilo zelo všeč.« Ženo je spoznal prek glasbe, saj izvira iz znane glasbene družine Breznik iz Slovenj Gradca.

Kot je dejal, večino prostega časa nameni družini, rad kolesari in smuča, po zaslugi staršev je vzljubil hribe. Rad gre tudi na kak koncert, a doma ima najraje – tišino ...

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / ponedeljek, 26. december 2016 / 12:40

Zimske pravljice

Prd tednom se je posestvo Brdo odelo v pravljični plašč, ki je s svojo toplino na obisk privabil številne družine. Jerbas domačih pa je spet napolnil telovadnico osnovne šole v Poljanah.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 26. januar 2021 / 00:52

Poučevati se da tudi drugače

Slovenski učitelji, ki sodelujejo v projektu »Učitelj sem! Učiteljica sem!«, se bodo letos prvič udeležili izbora za najboljšega učitelja na svetu. Med petimi superfinalisti je tudi učiteljica s širše...

Gospodarstvo / torek, 26. januar 2021 / 00:51

Izdelki iz odsluženega lesa

S spletnim dogodkom Novo življenje lesa: krožno gospodarstvo v praksi so v društvu Ekologi brez meja zaokrožili projekt ponovne uporabe odsluženega lesa Lesni feniks.

GG Plus / torek, 26. januar 2021 / 00:04

Koronavirus in mi, epilog

Januar se je prevesil v drugo polovico. Dan se počasi daljša, prav tako kot se nama počasi vračajo nekdanje sposobnosti. Zelo počasi sicer, ampak se vračajo. Tudi zdravnikom je tale nadloga nova in...

Kultura / torek, 26. januar 2021 / 00:04

Germov likovni svet

V Galeriji Miha Maleš v Kamniku je na ogled gostujoča razstava Dolenjskega muzeja z izborom del iz opusa slikarja Josipa Germa (1869–1950).

Gospodarstvo / torek, 26. januar 2021 / 00:01

Spremembe v upravi Banke Sparkasse

Kranj – Banka Sparkasse je novo leto začela s spremembami v upravi. S 1. januarjem je predsednik uprave postal dosedanji član uprave Stefan Vavti, v upravi še naprej ostaja Thomas Jurkowitsch, s 1....