Garancijske pasti pri nakupih v tujini

V Sloveniji je na trgu velika ponudba gospodinjskih aparatov, računalnikov in drugih tehničnih izdelkov, a se nekateri potrošniki kljub temu zaradi nižje cene ali iz drugih razlogov odločijo za nakup v drugi državi Evropske unije.

V Zvezi potrošnikov Slovenije jim svetujejo, da pred nakupom pridobijo čim več informacij o tem, kako bodo ob morebitni okvari izdelka uveljavljali garancijo in ali bodo izdelek lahko dali v popravilo na servis v Sloveniji ali ga bodo morali peljati na pooblaščeni servis v tujino. Zakonodaja Evropske unije namreč ne zavezuje proizvajalcev k obvezni garanciji za izdelke, zato je vprašanje garancije v državah Evropske unije urejeno zelo različno. Proizvajalci lahko ponudijo potrošnikom tržno oziroma prostovoljno garancijo, ob tem pa velja, da je ta zavezujoča pod pogoji, ki jih navedejo v garancijski izjavi. Če so se recimo odločili, da bodo za svoje izdelke omogočili garancijska popravila tudi v drugih državah članicah Evropske unije, je zanje to zavezujoče, v tem primeru so njihovi zastopniki (serviserji) v Sloveniji dolžni prevzeti izdelek v popravilo. Zakonodaja Evropske unije tudi določa minimalno vsebino garancijske izjave. Ta mora vsebovati bistvene podatke, ki so potrebni za uveljavljanje garancije – predvsem ime in naslov garanta, postopek za uveljavitev tržne garancije, pogoje garancije …

V praksi ne gre vedno vse gladko, dogaja se tudi, da na servisih v Sloveniji potrošnikom zavrnejo popravilo v tujini kupljenih izdelkov, pogosto z izgovorom, da serviserji za popravilo kupljenega izdelka niso usposobljeni, nimajo rezervnih delov ali ne sklenjene pogodbe s proizvajalcem. Kako naj potrošniki ukrepajo v takih primerih? V zvezi potrošnikov jim svetujejo, da v primeru težav pri uveljavljanju garancije lahko zaprosijo za pomoč slovenski Evropski potrošniški center, ta pa bo navezal stik s proizvajalcem, ki je dal garancijo, ter zahteval spoštovanje pravic, ki so zapisane v garancijski izjavi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:03

Dodatna pomoč za najrevnejše

Ljubljana – Slovenija je ob začetku predsedovanja Svetu EU v okviru Slovenske karitas za pomoč najrevnejšim na Madagaskarju namenila 120 tisoč evrov.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 16. januar 2020 / 22:58

Za podkupnino reševal teste

Policija je razkrinkala dvojico, ki je v zameno za podkupnino kandidatom omogočala, da so opravili pisni del vozniškega izpita. V preiskavah našli tudi drogo in orožje.

Zanimivosti / četrtek, 16. januar 2020 / 22:56

Prvega januarja plavala v ledeni Savinji

Majda Gričar iz Doslovč se je prvega januarja že drugo leto zapored udeležila novoletnega plavanja v ledeni Savinji. S skoraj 79 leti je bila najstarejša udeleženka. »Zebe te toliko, kot sam hočeš!« p...

Gorenjska / četrtek, 16. januar 2020 / 22:47

Občinam milijon evrov na leto

Ministrstvo za okolje in prostor bo zagotovilo milijon evrov na leto za sofinanciranje dejavnosti na območju Triglavskega narodnega parka (TNP).

Rekreacija / četrtek, 16. januar 2020 / 22:40

Gorski tekač leta rekorde podira tudi pozimi

Medvoščan Timotej Bečan je bil izbran za gorskega tekača leta 2019 v Sloveniji. Nekdanjega košarkarja, ki se z gorskim tekom ukvarja četrto leto, najbolj veseli, da vsako leto napreduje. »To je najbol...

Razvedrilo / četrtek, 16. januar 2020 / 22:35

Ema Fresh

Pevec skupine Joker Out Bojan Cvjetićanin in spletna vplivnica Maja Pinterič bosta povezovala finale predizbora Ema Freš, ki bo v soboto, 18. januarja 2020, ob 20. uri na TV SLO 1. Od desetih finalist...