Prim. Marija Mulej in dr. Dušan Keber / Foto: Tina Dokl

Zdravniška dilema: javno zdravstvo ali profit?

Z vprašanjem javnega zdravstva se ne ukvarjamo dovolj, ljudje ne poznajo razlike med javnim zdravnikom, koncesionarjem in zasebnikom, je na okrogli mizi o javnem zdravstvu dejal dr. Dušan Keber.

Dr. Dušan Keber: »Včasih smo gradili kariero, da bi postali raziskovalci, dobri učitelji, da bi dosegli neke uspehe, danes pa so mladi zdravniki pred dilemo, kaj naj kot zdravniki počnejo. Ali naj zagovarjajo javni sistem ali naj se vozijo v luksuznih avtomobilih, imajo jahte.«

Jesenice – Javno zdravstvo predstavlja temeljni steber družbenega sistema, ki zagotavlja osnovno zdravstveno oskrbo vsem prebivalcem ne glede na njihov socialno-ekonomski status. Da se ljudje z vprašanjem javnega zdravstva ne ukvarjajo dovolj, je na javni tribuni o javnem zdravstvu na Jesenicah v uvodu zatrdil nekdanji minister za zdravje dr. Dušan Keber, ki je pred kratkim tudi izdal novo knjigo Solidarnost ali pohlep. Okroglo mizo je pripravilo Društvo upokojencev Jesenice, na njej pa je poleg dr. Kebra sodelovala tudi upokojena zdravnica Marija Mulej. Pogovor je vodil Jože Osterman.

»Ljudje ne poznajo razlike med javnim zdravnikom, koncesionarjem in pravim zasebnikom. Posamezniku tega celo ni treba vedeti, saj tako pri javnem zdravniku kot koncesionarju dobi storitev, ki jo potrebuje. Na sistemski ravni pa je to ključno vprašanje,« je pojasnil dr. Keber in poudaril, da je v javno zdravstvo vdrl element profita.

Solidarnost ali profit?

V nadaljevanju je dejal, da je pravih zasebnikov relativno malo, zanj ključni problem predstavljajo zdravniki, ki, kot je dejal, »parazitirajo na javnem denarju«. »Vsak zasebnik želi davčno optimizirati svoj denar. Javni zdravnik ob pacientu ne bo razmišljal, kako lahko profitira. Včasih smo gradili kariero, da bi postali raziskovalci, dobri učitelji, da bi dosegli neke uspehe, danes pa so mladi zdravniki pred dilemo, kaj naj kot zdravniki počnejo. Ali naj zagovarjajo javni sistem ali naj se vozijo v luksuznih avtomobilih, imajo jahte. Izpostavljeni so skominam in razmišljajo o boljših dohodkih,« je zatrdil dr. Keber, ki meni, da med zdravniki obstajajo znatne razlike v dohodkih in posledično tudi v udobju življenja. Po njegovem mnenju so javni zdravniki nezadovoljni in že dvajset let iščejo načine, s katerimi bi v javnem sistemu iz javnega denarja dobili čim več. »Ena od teh oblik so zdravniki z dvojno prakso, dvoživke. Dopoldne delajo v javnem zavodu, popoldne pa po pogodbi pri zasebniku s trikrat večjim cenikom. Logično je, da se ta javni zdravnik ne bo trudil zmanjšati vrst v javnem sistemu. Ker če ni čakalnih vrst, popoldne ne more služiti s pacienti pri zasebniku,« je dejal dr. Keber.

Kadrovski manko

Prim. Marija Mulej, ki predava na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin, je poudarila, da se pri študentih razklanost javnega in zasebnega zdravstva še ne pozna. »Se pa potem pozna, ko pridejo v službo. Iščejo lažje delo pri zasebniku, ker ne delajo ob koncu tedna, ne delajo ponoči. Tretjina oddelkov v jeseniški bolnišnici ne dela, ker nimajo osebja zdravstvene nege. Žalostno, da se jih ne da nagraditi tako, da bi ostali v bolnišnicah,« je poudarila.

Pogovor je nanesel tudi na gradnjo regionalne bolnišnice, pri čemer je prim. Marija Mulej dejala, da se je treba vprašati, ali je res potrebna. »Preden se gre v gradnjo, je treba imeti kadrovski načrt. Trenutno nimamo medicinskih sester, kje jih bomo dobili? Nesmiselno je graditi zidove, ki jih ne bomo mogli napolniti,« je poudarila.

Pogovor je občinstvo razdelil. Mnogi med poslušalci so se strinjali s Kebrom in Mulejevo, iz občinstva pa je bilo moč slišati tudi, da je bil pogovor preveč podoben branjevkam na tržnici in da pravih rešitev za nastale probleme niso navedli.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 29. december 2022 / 18:35

Glasovi kolesarji v letu 2022

Panoramski kolesarji smo se letos potepali na petih izletih in skupno z različnimi skupinami na njih preživeli 23 dni. V maju smo z barko pluli po kvarnerskih otokih. V drugi polovici maja je bilo...

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 26. marec 2024 / 00:54

Pogačar po novem etapnem slavju skupni zmagovalec po Kataloniji

Barcelona – Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) je zmagovalec zadnje etape 103. dirke po Kataloniji. Pogačar je po 145,3 km v Barceloni slavil po sprintu manjše skupi...

Razvedrilo / torek, 26. marec 2024 / 00:00

Čez lužo na izlet s harmoniko

Fehtarji so se tokrat odločili za prav poseben podvig: odleteli so k Luki Dončiću v Ameriko in seveda s seboj vzeli tudi harmoniko. Konec maja pa na Gorenjskem pripravljajo poseben glasbeni spektakel.

Zanimivosti / ponedeljek, 25. marec 2024 / 23:58

Mladi fotograf

Kje si bo deček na fotografiji gradil poklicno pot, je nemogoče napovedati. Morda ga bo zaneslo celo v fotografske vode ali pa bo ustvarjal vsebine za družbena omrežja, kar je za mlade vse bolj mik...

GG Plus / ponedeljek, 25. marec 2024 / 23:54

Kos rešil velik del loškega arhiva

Minilo je sto let od smrti zgodovinarja dr. Franca Kosa, rojenega v Selcih. Raziskoval je srednjeveško zgodovino Slovencev, rešil pa je tudi velik del loškega arhiva ter napisal Doneske k zgodovini Šk...

Zanimivosti / ponedeljek, 25. marec 2024 / 23:49

Zeleni pingvin s plastenko vode

»Počasi ubijamo planet, zato moramo nekaj narediti,« pravi William Sweetlove, prvo ime umetniškega projekta Dobre novice!, ki v Kamniku in okolici poteka do sredine septembra. Projekt združuje več kot...