Poslovne cone so razdrobljene
Letošnji Gorenjski razvojni forum je v ospredje postavil sanacijo po lanskih poplavah na škofjeloškem območju ter s tem povezane izzive. Te so predstavili tudi gostje iz gospodarstva in s področja kmetijstva.
Gorazd Orešek, Spirit Slovenija: »Zaradi predolgih postopkov vsako leto izgubljamo velike strateške investicije – in to se seveda pozna v lokalnih okoljih.«
Škofja Loka – Med aktualnimi izzivi gorenjskega gospodarstva so med drugim prepočasno zagotavljanje ustreznih zemljišč za umeščanje investicij v prostor, površin za strateške investicije praktično nimamo, posledično mnoga podjetja večje projekte usmerjajo iz naše regije, je na dogodku v organizaciji časnika Finance opozoril predsednik državnega sveta in Obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka Marko Lotrič. Z reševanjem prostorskih in mnogih drugih vprašanj, pomembnih za gospodarski in splošni razvoj, bi se po njegovem mnenju lahko učinkoviteje spopadle pokrajine. »V državnem svetu smo prepričani, da bi ustanovitev pokrajin bistveno izboljšala kakovosti bivanja državljank in državljanov na celotnem območju Slovenije. Pokrajine bi lahko učinkovito opravljale mnoge naloge, ki jih tako občine kot na drugi strani država ne zmorejo optimalno opravljati.«
Pogled na umeščanje investicij je predstavil tudi Gorazd Orešek iz agencije Spirit Slovenija, podsekretar na oddelku za tuje neposredne naložbe. V Sloveniji imamo sicer blizu sedemsto poslovnih con, ki pa so razdrobljene; po Oreškovih besedah so bolj obrtne kot industrijske in praktično ne nudijo možnosti za kakšno večjo strateško investicijo. Kot ugotavlja, je težava med drugim v tem, da strateški dokumenti različnih resorjev v praksi kažejo slabo usklajenost. Opaža tudi, da se zgolj odzivamo na povpraševanja, glavni izziv pa so zagotovo postopki. »V letu 2024 nam mora biti vsem v interesu, da imamo postopke jasno definirane, tako po vsebini kot po časovnici. Zaradi predolgih postopkov vsako leto izgubljamo velike strateške investicije – in to se seveda pozna v lokalnih okoljih.« Potrebujemo regionalne strategije umeščanja investicij v prostor, za večje investicije pa vsaj tri urejena razvojna območja v velikosti sto hektarov z možnostjo širitve za vsaj še sto hektarov, meni Orešek.
Izziv je tudi upravljanje poslovnih con, je v razpravi o pričakovanjih in potrebah podjetij poudaril Gašper Kleč, direktor Razvojne agencije Sora. »V Sloveniji upravljavcev praktično nimamo, posledično imajo tudi podjetja in občine najrazličnejše izzive.« Ob tem je dodal, da skupaj z več partnerji, med katerimi so Občina Škofja Loka in tri podjetja v Industrijski coni Trata, ravno zaključujejo pilotni projekt za spodbujanje trajnostnih oblik mobilnosti med zaposlenimi.
Eno izmed podjetij, vključenih v projekt, je Knauf Insulation, ki je v svojem Experience Centru tudi gostilo regionalni forum. Matjaž Petrič, generalni direktor Knauf Insulation Škofja Loka, je med drugim spregovoril o dobri izkušnji pri postopkih, vezanih na aktualno investicijo na Hrvaškem. Želi si, je dejal, da bi bila v Sloveniji hitrost podobna.
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je na forumu osvetlil aktualno gospodarsko sliko, pričakovanja in načrte za podporo gospodarstva v letošnjem letu. Napovedal je 672,4 milijona evrov razvojnih sredstev, ki jih ministrstvo namerava ponuditi skupaj s partnerskimi organizacijami. Podrobneje bo spodbude predstavil v ponedeljek.