V spomin: Franc Benedik (1944–2022)

Življenje je nepredvidljivo in nam marsikdaj prinaša tisto, česar ne bi nikoli pričakovali. Tudi Francetovega odhoda nismo – v teh junijskih dneh, ko je narava vse odela v zelenje, ko zori žito, ko so dnevi najdaljši. Ko je bil France pri nas v Gorenjskem muzeju, se je že v zgodnjih jutranjih urah s kolesom pripeljal v službo, se prijazno pošalil s sodelavci, spil kavo in njegov dan z mnogo opravki in skrbmi je stekel.

Franc Benedik je bil vso svojo poklicno pot od leta 1968 do upokojitve v letu 2010 kustos za novejšo zgodovino in NOB v Gorenjskem muzeju. V letih 1974–1976 je bil ravnatelj in nato še nekaj časa v. d. ravnatelja Gorenjskega muzeja. Skrbel je za dediščino druge svetovne vojne: od muzejskih predmetov, arhiva, pripravil je številne razstave iz obdobja 1941–1945. Imel je pomembno vlogo pri postavitvi stalne zbirke NOB na Gorenjskem in pri obnovi Muzeja talcev v Begunjah. V Bohinjski Bistrici je s sodelavci zasnoval Muzej Tomaža Godca, ki si ga je ob odprtju 1. maja 1979 ogledal tudi Josip Broz - Tito. Leta 1980 je skupaj s sodelavci muzeja in kranjske knjižnice pripravil katalog in razstavo Tito na Gorenjskem. Kasneje so sledile še druge razstave, npr. Po sili vojak (o mobilizaciji Gorenjcev in Štajercev v nemško vojsko 1942–1944). Zelo odmevna je bila tudi razstava, postavljena leta 2005 ob šestdeseti obletnici osvoboditve. Franc Benedik je bil dejaven tudi v svojem lokalnem okolju. Dolga leta je sodeloval v Krajevni skupnosti Kranj Center, med letoma 1990 in 2010 je bil predsednik sveta krajevne skupnosti. Za svoje delo je leta 2011 prejel priznanje Mestne občine Kranj.

Danes v Gorenjskem muzeju za Francetom ostajajo zbirke in spomini na njegovo predano delo, ki smo mu dolžni zahvale in spoštovanja. Kot sodelavci se mu zahvaljujemo za vse skupne trenutke, za vse skupaj popite kave, ki sta jih začinila njegova dobra volja in iskreno prijateljstvo. Še nečesa ne smemo pozabiti – France je bil Kranjčan, ki je imel Kranj najrajši na tem svetu. Ni mu bilo vseeno, kaj se je z njim dogajalo, posebno v starem mestnem jedru. Njegova kritika je bila tudi ostra in upravičena.

Dragi France! Kot muzealci ti obljubljamo, da se bomo po svojih najboljših močeh trudili, da bomo po tvojem zgledu imeli Kranj radi in ohranjali njegovo ime in dediščino za zanamce.

Hvala za vse in počivaj v miru!

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 6. maj 2008 / 07:00

Upata na čimprejšnjo vrnitev

Biatlonca Tadeja Brankovič Likozar in Janez Marič zaradi poškodb še vedno ne moreta normalno trenirati.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 6. september 2012 / 07:00

Blažje kazni za manjše prometne prekrške

Globe za najhujše prometne prekrške in vožnjo pod vplivom alkohola ostajajo nespremenjene.

Gospodarstvo / četrtek, 6. september 2012 / 07:00

Upadel je tudi izvoz gospodarstva

Ljubljana - V drugem četrtletju smo v Sloveniji zabeležili največji padec gospodarske aktivnosti po letu 2009 (3,2 odstotka), ki je hkrati med največjimi v evrskem območju. Ključni razlog,...

Šport / četrtek, 6. september 2012 / 07:00

Medicinci so tekli in kolesarili

Šesti Kimavčev medicinski duatlon je pokvarila slaba napoved vremena, vendar so tisti najbolj zvesti prireditvi vseeno tekli, kolesarili in spet tekli.

Gospodarstvo / četrtek, 6. september 2012 / 07:00

Slabo leto za pašo: suša, prašiči, nesreče ...

"Letos je bilo za pašo na Dovški Rožci zelo slabo. Del planine so močno razrili prašiči, trava je zaradi suše slabo rasla, dve kravi sta zdrsnili, enega teleta je ubila strela," je dejal Maks Klinar,...

Gorenjska / četrtek, 6. september 2012 / 07:00

Občina bo poltretje leto "razkopana"

V Žirovnici začenjajo obsežno investicijo gradnje kanalizacijskega sistema.