Vseeno bo treba urediti financiranje
Ljubljana – Do leta 2028 bo Slovenija imela še enkrat toliko kliničnih psihologov, kot jih ima danes, so sporočili iz Zbornice kliničnih psihologov (ZKP), vendar se brez sistemskega financiranja lahko čez nekaj let ponovno znajdemo v težavah. Povečano število kliničnih psihologov bo izboljšalo dostopnost do pomoči na področju duševnega zdravja, skrajšalo čakalne dobe za prvi pregled in povečalo dostopnost do psihoterapije v zdravstvenem sistemu.
V preteklosti je število kliničnih psihologov zaradi neurejenega financiranja specializacij, ki so stroškovno bremenile delodajalce, raslo izredno počasi. Kot je pojasnila dr. Sana Čoderl Dobnik, predsednica ZKP, je Resolucija o nacionalnem programu duševnega zdravja napovedovala od 25 do 30 specializacij na leto v obdobju desetih let. »Žal se ta ukrep sprva ni izvajal, nato pa sta bila sprejeta dva interventna zakona, ki sta končno zagotovila financiranje skupno sto specializacij iz klinične psihologije s strani ministrstva za zdravje,« je dejala dr. Čoderl Dobnik in dodala, da pa je vseeno treba urediti sistemsko financiranje specializacij, sicer bomo čez 10 ali 15 let ponovno v težavah.
V ZKP so pripravili tudi ukrepe, ki bi jih morali v Sloveniji izvajati za resnično krajše čakalne vrste za prvi pregled. Med drugim so navedli vzpostavitev načrtovanih centrov za duševno zdravje v zdravstvenih domovih, kadrovsko popolnitev timov obstoječih centrov ter sistemsko urejenost in povezovanje zdravstva, socialnega varstva ter vzgoje in izobraževanja ter nevladnih organizacij in delodajalcev pri zagotavljanju učinkovitih storitev na področju duševnega zdravja.