Ploh na filmskem platnu
V radovljiškem kinu so pred kratkim predvajali kratki dokumentarni film Vleka ploha v Begunjah na Gorenjskem režiserja Janija Kolmana.
Radovljica – »Za film sem se odločil v prvi vrsti ravno zato, ker sem imel to možnost. Po drugi strani ima na primer Ptuj zelo znano kurentovanje in tudi drugi kraji imajo močno razvite pustne šege, v Begunjah pa imamo res pristno in tradicionalno vleko ploha, ampak se o tem premalo ve. Fantje se brez odstopanja držijo zelo stare tradicije, zato je prav, da se ta tradicija ohrani tudi v video zapisu. Dandanes gre vse v video format in to je zagotovo stvar, ki ne bo šla v pozabo. Ko si bo na primer čez petdeset let nekdo ogledal film, bo vedel, kako in zakaj,« je pojasnil Jani Kolman, režiser filma.
Vleka je povrnitev časti
Vleka ploha v Begunjah na Gorenjskem je vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine pri Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije. Običaj je povezan z dejstvom, da se v določenem časovnem obdobju v vasi ni zgodila nobena poroka. Vleko ploha venomer izpeljejo neporočeni fantje, vsekakor pa je dogodek mnogo več kot le vleka. Kot je pojasnil tudi film, je včasih v Begunjah veljalo, da poročeni in neporočeni moški v gostilnah niso sedeli za isto mizo. Poročeni so namreč mladim zavidali mladost in svobodo, zato so jih zbadali, da niso pravi moški, če se do pusta ne poročijo. Neporočeni fantje so si ugled lahko povrnili s tako imenovano vleko ploha. Gre za najlepšo smreko, posekano na roke z žago amerikanko, ki jo na pustni torek okrašeno odvlečejo skozi vas. Film na izviren in verodostojen način prikazuje celoten postopek, od samih začetkov priprav do iskanja in izbora smreke, njenega žaganja, odstranjevanja lubja, pletenja vencev in vleke skozi vas. Manjkala ni niti šranga, s katero se simbolno zaključi spor med »oddanimi« in »neoddanimi«, filmsko izkušnjo so dopolnila pričevanja Begunjcev o preteklih vlekah ploha, gledalce pa so presenetili tudi Divji prašiči, ki se jim je tokrat na harmoniki pridružil Sašo Avsenik.
Avtentična šega
Predloga za film je nastala, preden je nastal končni izdelek. Avtor besedila Sašo Gašperin se je vleke begunjskega ploha namreč lotil v svojem diplomskem delu. »Fantje so se vleke ploha lotili točno tako, kot veli tradicija. Šega je zato avtentična in izredno sem vesel, da se na tak način tradicija prenaša na mlajše generacije,« je dejal Gašperin. Dogodka so se kakopak udeležili tudi begunjski fantje, ki so lani poskrbeli za izvedbo vleke ploha. Denis Ambrožič, vodja organizacijskega odbora lanske vleke, je dejal, da ga nadvse veseli dobro sodelovanje, ki se je pokazalo v času priprav in izvedbe. Spregovoril je tudi o organizaciji dela. »Najprej je malo skrivanja, dogovarjanja in poizvedovanja. Ne sme se takoj vedeti, ali vleka ploha bo ali ne bo, treba je ugotoviti, ali se je kdo poročil oziroma se še bo. Dogovarjanje se začne nekje novembra, beseda je dala besedo in ploh smo potegnili,« je dejal Ambrožič. Letos vleke ploha v Begunjah sicer ni bilo, vendar so neporočeni Begunjci obljubili, da ob naslednji priložnosti smreko ponovno potegnejo skozi vas.