Moda tudi etika, ne le estetika
Trajnostna moda in naravni materiali so bili tudi letos v središču dobrodelne modne revije Gimnazije Kranj DrugaRoka, ki jo pripravljajo dijaki tretjega letnika mednarodne mature.
Z modno revijo, ki predstavlja oblačila iz naravnih materialov in iz druge roke, želijo spodbuditi razmislek o trajnostni potrošnji in pokazati, da pri modi ne gre le za estetiko, ampak tudi etiko in odgovornost. Zbrana sredstva so se letos odločili podariti Slovenskemu društvu Hospic.
Kranj – Z modno revijo DrugaRoka dijaki ozaveščajo o nevarnostih hitre mode in poudarjajo prednosti in lepoto naravnih materialov ter tako svet mode predstavijo tudi z drugačne perspektive. Vsak modni kos, ki so ga na modni stezi predstavili dijaki in profesorji, je pripovedoval zgodbo o trajnosti. Predstavitev oblačil iz druge roke so tudi letos dopolnili s sejmom dobrot, ki so jih napekli dijaki, ves izkupiček od prostovoljnih prispevkov pa so podarili v dobrodelne namene.
Dijaki tudi dobrodelni
Organizacijo modne revije sta letos prevzeli dijakinji Eva Potočnik in Vita Kejžar. »Današnji dogodek naslavlja eno izmed najpomembnejših vprašanj današnjega časa: vpliv hitre mode na naše okolje in družbo,« je poudarila Eva Potočnik in dodala, da želijo z modno revijo, ki predstavlja oblačila iz naravnih materialov in iz druge roke, spodbuditi razmislek o trajnostni potrošnji in pokazati, da pri modi ne gre le za estetiko, ampak tudi etiko in odgovornost. Zbrana sredstva so se po besedah Vite Kejžar letos odločili podariti Slovenskemu društvu Hospic. »S tem želimo poudariti, da lahko skupaj naredimo veliko spremembo ne samo v modni industriji, ampak tudi v življenjih ljudi, ki potrebujejo našo pomoč.« Predsednica gorenjskega odbora Slovenskega društva Hospic Romana Adam je dejala, da je lepo videti, da je njihovo delo prepoznano in cenjeno. »Zelo pomembno je namreč, da imamo v težkih trenutkih ob sebi sočutne osebe, ki so nas pripravljene poslušati, razumeti in sprejeti,« je poudarila in dodala, da je najpomembnejše sporočilo Hospica, da nikomur ni treba biti sam, ko se počuti povsem izgubljeno in strto. Strokovna sodelavka Slovenskega društva Hospic Ana Tancik je predstavila osnovne programe društva, to je spremljanje umirajočih in kronično bolnih in njihovih svojcev ter spremljanje žalujočih. Pomemben del njihovega delovanja je tudi prostovoljstvo, zato vabijo vse, da se jim pridružijo in skupaj pripomorejo k bolj sočutni družbi.
Lepota naravnih materialov
Modno revijo so tokrat zasnovali na predstavitvi štirih naravnih materialov: volne, denima, lana in čipke. Začeli so s toplino in mehkobo, ki jo prinaša volna, nadaljevali pa z materialom, ki je sinonim za vzdržljivost in slog, denimom. Z oblačili, ki so jih nosili modeli, so prikazali, kako lahko staro preobrazimo v novo in zakaj denim ostaja večen. Nato so prišla na vrsto oblačila iz lanu – naravnega materiala, ki nas vrača k našim koreninam, kot so napovedali tretji izhod. Za zaključek tokratne modne pripovedi pa je sledila še čipka. »Delikatna, sofisticirana in večno slovenska,« so poudarili pred izhodom modelov v oblačilih, obogatenih s čipko. V vlogi manekenov so se tudi letos na modni pisti dijakom pridružili profesorji – Mojca Zelič, Rok Rudež, Sarah Petek in Nataša Kne.