Bi si vzeli leto dopusta?
Tako imenovano sobotno leto, daljše obdobje neplačanega dopusta, pri nas sicer omogoča le peščica delodajalcev. A ponekod si lahko zaposleni vzamejo tudi leto dni oddiha.
»Razlogi za sobotno leto so različni: nekateri se odločijo za nadaljevanje šolanja, kakšno posebno dogodivščino, preživljanje časa z družino in podobno,« pravijo v Lidlu.
Kranj – Ste tudi vi kdaj razmišljali, da bi vse poslali k vragu in si privoščili daljše počitnice? V nekaterih podjetjih vam nekaj podobnega pravzaprav omogočajo. Poleg skrajšanega delovnega časa, plačane vstopnice za fitnes ali masažo ter drugih ugodnosti, s katerimi nekateri delodajalci ob pomanjkanju delovne sile tekmujejo za kader, enega izmed »priboljškov« za zaposlene predstavlja tudi t. i. sobotno leto (angl.: sabbatical leave).
Gre za možnost, da zaposleni ob določenih pogojih vzame daljši in po navadi neplačan dopust, ki traja od nekaj tednov pa do celega leta. Koncept, ki ga uporabljajo v nekaterih podjetjih v tujini, kot kaže, ni popolnoma neznan niti delodajalcem pri nas. To možnost zaposlenim ponujata tudi diskontna trgovca s sedežema na širšem območju Gorenjske.
V Hoferju podaljšanje na leto dni
Pred kratkim je diskontni trgovec Hofer naznanil podaljšanje sobotnega leta s šestih na 12 mesecev. Pogoj za to je vsaj pet let aktivne delovne dobe pri tem delodajalcu, ki zaposlenemu v tem času plačuje prispevke. »S tem zaposlenim omogočamo, da v času daljše odsotnosti z dela svojo pozornost usmerijo na druga, njim pomembna področja, saj se zavedamo, da le zadovoljni zaposleni pripomorejo k uspehu podjetja,« pojasnjujejo svojo odločitev.
Do zdaj je sobotno leto izkoristilo več kot sto zaposlenih tako v trgovini kot tudi v logistiki in upravi podjetja. V povprečju pa so se odločali za tri mesece neplačanega dopusta. »Za podaljšanje na eno leto smo se odločili zaradi številnih pobud zaposlenih, da bi želeli v določenih primerih vzeti več kot takrat uveljavljenih šest mesecev oddiha,« so odločitev o podaljšanju pojasnili v Hoferju.
V Lidlu tri mesece neplačanega oddiha
Tudi Lidl svojim zaposlenim ponuja možnost sobotnega leta pod podobnimi pogoji kot Hofer. Delavci, ki so v podjetju zaposleni vsaj pet let, lahko izkoristijo do tri mesece oddiha, pri tem pa jim delodajalec plača prispevke. »S službenim odklopom pri zaposlenih spodbujamo ravnovesje med službenim in poklicnim življenjem, hkrati pa s tem ukrepom v smislu prilagodljivosti ustvarjamo prijetno delovno okolje. Obenem želimo zaposlene spodbuditi, da si vzamejo čas zase in se na delovno mesto vrnejo z novo energijo in pripravljeni na nove izzive. Prosti čas lahko namenijo za aktivnosti po svoji želji, v tem času pa je njihova zaposlitev varna – po izteku službenega odklopa se vrnejo na svoje delovno mesto,« pravijo pri Lidlu.
Na leto se za tovrsten oddih odloči okoli dvajset zaposlenih, v povprečju za približno dva meseca. In čemu zaposleni namenijo sobotno leto? »Razlogi za sobotno leto so različni: nekateri se odločijo za nadaljevanje šolanja, kakšno posebno dogodivščino, preživljanje časa z družino in podobno,« odgovarjajo.