Dobre novice! v Kamniku
Sredi marca v Kamnik prihajajo Dobre novice!, mednarodni umetniški projekt, ki postavlja Kamnik na zemljevid sodobne umetnosti.
Kamnik – Gre za šestmesečni umetniški projekt, v katerem bo sodelovalo več kot dvajset sodobnih ustvarjalcev iz šestih držav. Prvo ime dogodka, ki se bo z odprtjem v Arboretumu Volčji Potok začel prihodnjo soboto, 16. marca, pa je William Sweetlove. Belgijski umetnik, ki že petdeset let razstavlja po celem svetu, tudi Slovencem ni neznano ime, saj smo v tem koncu že lahko opazili monumentalne skulpture – od velikanskih šnavcerjev, oblečenih v gumijaste škornje, do pingvinov, ki na hrbtu nosijo plastenke. Edinstven umetniški svet belgijskega avtorja navdušuje tako likovne kritike kot tudi najmlajše.
Mednarodno priznani avtorji
Kuratorstvo razstav je pripadlo ameriškemu umetniku slovenskih korenin Victorju Kastelicu, ki v Torinu vodi galerijo Kspaces. In prav Kastelic je stična točka večine sodelujočih avtorjev, katerih razstave si bomo lahko ogledali v muzejih in galerijah po mestu, kot tudi na manj običajnih mestih v središču Kamnika. V projekt se namreč poleg Občine Kamnik in Arboretuma Volčji Potok vključujejo tudi Medobčinski muzej Kamnik skupaj z Galerijo Miha Maleš, Zavod za turizem in šport Kamnik ter umetnostni zgodovinar in publicist Noah Charney, Američan, ki že vrsto let živi v Kamniku. Projekt ima tudi podporo Veleposlaništva Združenih držav Amerike v Sloveniji, Slovenske turistične organizacije in Turizma Ljubljana.
Koordinator projekta, ki je povezal različne institucije, je Matthew McQuarrie, Američan, ki z družino živi v Komendi, v Kamniku pa vodi Galerijo Prečna. »Kultura in umetnost sta v Kamniku že od nekdaj v središču pozornosti. V tem smislu s projektom ne odkrivamo ničesar novega, zgolj širimo in nadgrajujemo dimenzijo sodobne umetnosti,« pravi McQuarrie. Na vprašanje, kako mu je uspelo prepričati toliko uveljavljenih umetnikov, pa odgovarja: »Gre za edinstveno skupino umetnikov, katerih poti se na tak ali drugačen način križajo že zadnjih deset do trideset let. Naveličani so bienalov, urbanih centrov, koncepta 'white cube' oz. bele kocke, ki prevladuje v sodobni umetnosti, in zato iščejo sveže možnosti za razstavljanje. Kamnik, ki je kulturno bogato, a dokaj neznano mesto, jim ponuja prav to.«
Sweetlove privablja množice
McQuarrie, ki je na umetniški potencial Kamnika opozoril že s projektom Expect the unexpected (Pričakuj nepričakovano), računa, da bodo s projektom privabili precej obiskovalcev in da bo Kamnik zato pridobil večjo prepoznavnost. »Dela Williama Sweetlova v tujini privabljajo tudi na desettisoče obiskovalcev, koliko jih bo v Kamniku, pa je težko napovedovati. Upamo, da čim več,« pravi McQuarrie.
Obiskovalcem bodo ponudili enotno vstopnico, s katero bo mogoče videti vse razstave na vseh lokacijah po dostopni ceni.
»Že pred časom smo se v županovi pisarni pogovarjali o projektu, nato pa so prišle poplave, veter ter županova bolezen in spraševali smo se, ali naj nadaljujemo ali ne. Na srečo smo našli sredstva in možnosti za transport del – in to je bila dobra novica. Dobra novica je tudi to, da so se avtorji odločili za sodelovanje in svoja dela odstopili brezplačno za čas razstave. Dobra novica je tudi to, da je Kamnik odprt in pripravljen na takšen projekt,« nam je še povedal sogovornik.
Umetniški projekt, od katerega si v Kamniku veliko obetajo, bo z razstavami sodelujočih avtorjev potekal do 22. septembra.