Včasih šteje le trenutek
Temeljni postopki oživljanja veljajo za pomembno znanje, ki bi ga moral pridobiti vsak posameznik. Čeprav je želja po oživljanju v ljudeh prisotna, pa je največkrat strah tisti, ki predstavlja oviro.
»Zelo pomembno je, da se mladi že zgodaj seznanijo s temeljnimi postopki oživljanja in svoje znanje prenesejo tudi na druge.«
Vsako leto približno 1600 oseb umre zaradi nenadnega srčnega zastoja in v okviru projekta Dan za življenje zdravnica splošne medicine Tatjana Peharc in člani Rotary kluba Tržič Naklo skušajo ozaveščati in motivirati ljudi, da bi pristopili k laičnemu oživljanju. V Biotehniškem centru (BC) Naklo so pripravili delavnice oživljanja in uporabe defibrilatorja, v okviru katerih so vse zaključne letnike seznanili s postopki oživljanja in jim omogočili tudi praktični preizkus.
»Znano je, da želja po oživljanju v ljudeh obstaja, vendar je strah na žalost pogosto močnejši. Strah in neznanje sta tista, ki ju na teh delavnicah poskušamo premostiti. Zelo pomembno je namreč, da se mladi že zgodaj seznanijo s temeljnimi postopki oživljanja,« je pojasnila zdravnica Tatjana Peharc. Dijakom je razložila vse postopke, od samega ugotavljanja stanja osebe, preverjanja dihanja, opazovanja prsnega koša do izvedbe oživljanja in uporabe avtomatskega defibrilatorja. »Rotary klub Tržič Naklo je na območju teh občin v zadnjih sedmih letih namestil skoraj dvajset defibrilatorjev, ki so že rešili kakšno življenje. Delavnice so pomembne, da se z uporabo seznanimo, preden je to nujno potrebno,« je še dodala.
Ravnateljica BC Naklo Andreja Ahčin pa je poudarila: »Delavnice so nujne za razvoj znanja o oživljanju, torej da sploh vemo, kako delovati in pristopiti. Še pomembnejše pa je aktiviranje mladine in spodbujanje notranjega empatičnega čutenja do sočloveka.« Ahčinova je tudi dodala, da v skupinah ljudi pogosto prevladuje mišljenje, da bo že nekdo drug pomagal, ter da bi zares radi, da so mladi pogumnejši in se izpostavijo, ko je to potrebno.