Dvainšestdeset tisoč energetsko revnih
Ljubljana – Lani je bilo energetsko revnih 7,2 odstotka gospodinjstev, delež pa se v primerjavi z letom 2022 ni spremenil, je prejšnji teden objavil Statistični urad.
Energetsko revnih je bilo tako približno 62 tisoč gospodinjstev, v njih pa je živelo okoli 109 tisoč oseb, kar je sedem tisoč več kot leta 2022.
Lani je bil delež energetsko revnih gospodinjstev največji med enočlanskimi gospodinjstvi (14,6 odstotka), pri tistih s starejšimi člani (65 let ali več) višji (17,0 odstotka) kot pri tistih z mlajšimi (12,3 odstotka). Med gospodinjstvi z vzdrževanimi otroki je bil ta delež največji pri enostarševskih gospodinjstvih z vsaj enim vzdrževanim otrokom (devet odstotkov), pri vseh drugih gospodinjstvih z vzdrževanimi otroki pa je bil nižji od pet odstotkov.
Delež energetsko revnih gospodinjstev je bil na drugi strani najmanjši med gospodinjstvi z vsaj tremi člani brez vzdrževanih otrok (dva odstotka), sledili so starejši pari brez vzdrževanih otrok (3,2 odstotka), gospodinjstva dveh odraslih z dvema vzdrževanima otrokoma (3,3 odstotka) in gospodinjstva vsaj treh odraslih z vzdrževanimi otroki (3,3 odstotka).
Med regijami je bil delež energetsko revnih ponovno najnižji na Gorenjskem, kjer je pod pragom živelo 3,8 odstotka gospodinjstev, na drugi strani pa je v primorsko-notranjski regiji znašal 14 odstotkov.
Energetska revščina se sicer v zadnjih letih zmanjšuje. Od leta 2014 do lani se je delež znižal za približno tretjino oziroma za 26 tisoč gospodinjstev.