Nič več črnih zalivk
Evropski poslanci so nedavno sprejeli dogovor, s katerim bo prepovedana uporaba amalgama pri zobnih zalivkah. Strinjali so se, da bo prepoved amalgamskih zalivk postopoma uveljavljena do 1. januarja 2025.
V letu 2023 je bilo v breme zdravstvenega zavarovanja izvedenih 995.171 zalivk v skupni vrednosti 36,1 milijona evrov. Petinštirideset odstotkov vseh zalivk je bilo izvedenih v celoti v breme ZZZS kot bele zalivke (brez doplačil pacienta). Preostale zalivke so bile ZZZS-ju obračunane kot amalgamske zalivke, vendar jih lahko izvajalci na podlagi doplačila pacienta in soglasja pacienta izvedejo kot bele zalivke. Za teh preostalih 55 odstotkih amalgamskih zalivk torej ne vemo, koliko zalivk se v praksi izvede kot bele zalivke, saj se doplačilo pacienta nanaša le na odnos med izvajalcem in pacientom,« so o številu zalivk pojasnili iz ZZZS.
Kdo prejme zalivko brez doplačila
Trenutno se za »brezplačno« belo zalivko lahko odločijo zavarovane osebe, ki jo potrebujejo v sprednjem, vidnem sektorju. Za stranski sektor, tj. del zobne vrste od podočnika nazaj, ki vključuje ličnika in kočnike, pa je brez doplačila na voljo amalgamska zalivka. Brez doplačila belo zalivko tudi v stranskem sektorju prejmejo otroci do 15. leta starosti, nosečnice in doječe matere. Ministrstvo za zdravje je leta 2021 sprejelo Nacionalni načrt o ukrepih za postopno opustitev amalgama v zobozdravstvu. Za uvedbo belih zalivk so predvideli do največ 14,8 milijona evrov dodatnih sredstev letno iz naslova zdravstvenega zavarovanja. Kot opozarjajo pri ZZZS, ukinitev amalgama prinaša višje stroške izdelave zalivke, ki bodo bremenila obvezno zdravstveno zavarovanje, kot tudi potrebo po novih ambulantah v zobozdravstvu, saj je izdelava kompozitnih zalivk časovno zahtevnejša od amalgamskih.
Starejše populacije več amalgamskih zalivk
Kot je pojasnila zobozdravnica Aja Peharc, dr. dent. med., OZG OE ZD Jesenice, se za uporabo črnih zalivk še vedno odloča veliko pacientov starejše populacije, saj ne želijo doplačati za kompozitne zalivke, medtem ko je uporaba »črnih plomb« pri mlajših vse redkejša. »Podpiram opustitev uporabe amalgama. Zagotovo je najustreznejša alternativa kompozit, ki ima odlične mehanske in estetske lastnosti,« je poudarila. Zobozdravnica opozarja, da če bo ZZZS krila stroške kompozitnih zalivk za vse paciente tudi v stranskem sektorju, bo to pomenilo, da pacientom ne bo treba doplačevati za kompozitne zalivke, za ZZZS pa, da bo treba popraviti oceno o potrebnih dodatnih sredstvih za opustitev amalgama iz leta 2021.
Kaj pa pravijo pacienti
»Sama se vedno odločim za črno zalivko, saj so bele predrage. Je pa tako, mnogi si težko privoščijo zobozdravnika in potem čakajo v čakalnih vrstah. Če bodo bele zalivke kasneje brezplačne, bo šlo to skozi, drugače težko oziroma ne vem, kako,« je dejala Tržičanka Anita Dežman. Jani Sodja iz Zabreznice se je že pred leti odločil za menjavo črnih zalivk za bele, kompozitne. »Za menjavo sem se odločil zaradi zdravstvenih razlogov, in ne estetskih. Večkrat sem že bral o možnih negativnih učinkih amalgama, pa tudi zobozdravniki so mi svetovali,« je poudaril in o prepovedi uporabe amalgama dejal, da je že skrajni čas in bi to lahko naredili že pred leti.