Sombor, skupinska slika pred odhodom / Foto: Slavko Zupanc

Kolesarsko potepanje Donava 2023, 5. del

Prenočili smo v mestu Sombor, ki leži v zahodni Bački v Srbiji. Prtljago smo naložili na kombi, ki nas je spremljal na poti, in se s kolesi odpravili na zajtrk v Etno restoran Fijaker, ki stoji v Parku herojev v središču mesta. V bližini Somborja je naravni rezervat Gornje Podonavje, zaščiteno območje mokrišč na levem bregu Donave. Obsega dve veliki močvirji Monoštorski rit in Apatinski rit ter gozdove, travnike, ribnike, močvirja, donavske meandre in 66 kilometrov reke Donave.

Mimo Somborja teče tudi Veliki bački kanal, ki je del sistema prekopov Donava–Tisa–Donava. Ko smo zapustili mesto, smo zaradi popravila glavnega mostu morali kanal prečkati po začasnem pontonskem mostu. V prvem delu smo kolesarili po glavni cesti do 17 kilometrov oddaljenega Apatina, ki leži ob Donavi in je bil zaradi ugodne geografske lege pomemben že v prazgodovini.

V obdobju rimskega cesarstva je imel Apatin pomembno vlogo pri obrambi panonske province. V šestem stoletju so se tu naselili Slovani. Kasneje je mesto nekaj časa spadalo pod Bolgarsko cesarstvo, nato pod Ogrsko kraljestvo, potem je bilo tu Otomansko cesarstvo, v 17. stoletju pa je postalo del habsburške monarhije. Po podatkih iz leta 1910 je večina prebivalcev govorila nemški jezik. Po prvi svetovni vojni je Apatin postal najprej del Kraljevine Srbije in nato del Kraljevine Jugoslavije. Mesto je znano po veliki ladjedelnici, ki je bila zgrajena pred več kot sto leti. V času druge svetovne vojne je bil Apatin do leta 1944 pod nadzorom Madžarske, nato pa je postal del Jugoslavije. Znan je tudi po pivovarni, kjer proizvajajo pivo Jelen.

Iz Apatina je do kraja Bogojevo uradna kolesarska pot speljana ob Donavi, mi pa smo se odločili za bolj neposredno in osem kilometrov krajšo pot po cesti skozi kraje Svilojevo in Sonta. V bližini naselja Bogojevo sta most čez Donavo in mejni prehod med Srbijo in Hrvaško. Tu bi prečkali reko, če bi se odločili za nadaljevanje kolesarjenja po hrvaški strani, po desnem bregu Donave skozi Vukovar do Iloka na Hrvaškem in nato nazaj na levi breg do Bačke Palanke v Srbiji. Mi smo nadaljevali po srbski strani po nasipu, ki je speljan ob reki. V bližini naselja Karavukovo smo prečkali enega od kanalov sistema Donava–Tisa–Donava in kolesarili po nasipu ob reki skozi kraj Labudnjača do cilja Bačko Novo Selo. Vreme tisti popoldan ni bilo preveč prijazno za kolesarjenje, saj nas je zadnjih deset kilometrov kar precej namakal dež. Prenočili smo v hotelu Bela vrba, ki stoji nekoliko zunaj iz naselja v bližini Donave. Pred večerjo smo opazovali še lep sončni zahod.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 21. april 2020 / 09:41

Letno poročilo tudi normiranci

Tudi podjetniki, ki se jim davčna osnova ugotavlja z upoštevanjem realnih in normiranih odhodkov, lahko oddajo letno poročilo, ki je osnova za pripravo bonitetne ocene, pravijo v Ajpesu.

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

Prvi šolski dan, s soncem obsijan

V ponedeljek se je pričelo novo šolsko leto. Obiskali smo prvošolčke na Blejski Dobravi - letos jih je v razredu le devet.

Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

Nova načelnica upravne enote

Vodenje Upravne enote Jesenice je s prvim septembrom prevzela Alenka Burnik.

Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

Odslužena vozila kazijo okolico

Zlasti moteča so v stanovanjskih soseskah, kjer zasedajo prepotrebna parkirna mesta.

Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

Pestro jeseniško poletje v Pineti

Letošnja sezona je spet postregla s kopico veselih dogodkov.

Splošno / nedelja, 9. september 2007 / 07:00

S kljunastimi flavtami od jutra do večera

"Ne, igranja na flavto se nikoli ne naveličamo!" so v en glas zatrdili mladi udeleženci poletne šole kljunaste flavte, ki je pod vodstvom profesorice Mateje Bajt potekala v Javorniškem Rovtu.