Kaj pacientom prinaša nova uredba

Vlada je na nedavni seji na predlog ministrstva za zdravje sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto. Med drugim naj bi se skrajšale čakalne dobe in izboljšala dostopnost.

Ljubljana – Kot pravijo na ministrstvu za zdravje, se temelji cilji osredotočajo na kakovost zdravstvenih storitev, dostopnost oskrbe in finančno vzdržnost sistema. Uredba predvideva krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, v načrtu pa je tudi uvedba ambulant specializantov družinske medicine, kar naj bi v praksi prineslo tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika. »Uredba na primarni ravni naslavlja problem neopredeljenih in spodbuja večjo dostopnost do izbranega osebnega zdravnika,« so sporočili s pristojnega ministrstva in ob tem dodali, da bi z uvedbo petnajstih ambulant specializantov zadnjega letnika študija dostop do osebnega zdravnika omogočili do 16.000 dodatnim ljudem.

Poleg tega uredba naslavlja problem čakanja na prvi pregled. Tega naj bi reševali v okviru specialistično-ambulantne obravnave. Izvajalci bodo primorani letno opraviti minimalno število prvih pregledov, za kar bodo, če bodo dosegli zastavljen plan, prejeli tudi 30 odstotkov višje plačilo. Če plana ne bodo dosegli, ministrstvo načrtuje odvzem deleža progama v višini deleža neopravljenega minimalnega števila prvih pregledov, ampak do največ deset odstotkov. Načrtovan je tudi poziv ambulantam družinske medicine, ki bodo za dodatno opredeljene paciente prejele sredstva, s katerimi naj bi zaposlili diplomirano medicinsko sestro. Med novostmi je tudi uvedba faktorja relativno čakajočih, ki bo glede na najdaljšo dopustno čakalno dobo pri določeni stopnji nujnosti prikazoval, koliko časa čaka posameznik na neko zdravstveno storitev. V praksi naj bi to pomenilo, da bo oskrba lahko najprej ponujena tistim, ki čakajo najdlje glede na stopnjo nujnosti. Poleg vsega pa se z vzpostavitvijo satelitskih urgentnih centrov predpostavlja tudi preoblikovanje nujne medicinske pomoči.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 6. februar 2023 / 18:33

Tavčarjeva zapuščina in izročilo

Ob stoti obletnici Tavčarjeve smrti se lahko vprašamo, kakšna je bila usoda njegove literarne zapuščine in kakšno je njegovo duhovno izročilo za naš čas. Ga še beremo, nas še navdihuje?

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Kegljanje: 1. krog - presenečenje v Kamniku

V 1. A ligi moški so kegljači Calcit Kamnik premagali državne prvake ekipo Konstruktor 5,5:2,5, 3451:3381, v izredno zanimivi tekmi v Litiji pa so slavili kegljači Triglava 3:5, 3553:3553 in tako...

GG Plus / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Kranjski tekstilni delavci na fotografijah

Za zgodovino celotnega 20. stoletja so fotografije zelo pomemben dokument časa, zato temu gradivu posvečamo posebno pozornost. Med drugim v muzejski fototeki hranimo tudi fotografije iz časa veli...

GG Plus / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Vsa pogajanja so bila uspešna

Policijski pogajalci so v zadnjem času postali zanimivi za splošno javnost zaradi odmevnih primerov z Zaloške v Ljubljani in v Mekinjah. Njihovo delo je predstavil vodja policijskih pogajalskih skupin...

Zanimivosti / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Pri 83 letih prekolesaril sedem tisoč kilometrov

Pri 83 letih ima Rado Kočevar z Jesenic letos za seboj že prek sedem tisoč prekolesarjenih kilometrov. Skorajda vsak dan se poda s kolesom po kolesarski stezi od Mojstrane do Trbiža.

Nasveti / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Krvaveča gora

Porezen (1632 m) - Od daleč strma gora, ki ima sicer lahke pristope, v svoji notranjosti skriva vojne rane. Samotar na meji med Gorenjsko in Primorsko.