Prišli so po informacije o šoli in prihodnjem poklicu
Na Srednji gostinski in turistični šoli Radovljica so se tudi letos zelo dobro pripravili na informativni dan. Bodočim dijakom so programe, za katere izobražujejo, predstavili na predavanjih in delavnicah, pri odločanju o poklicu so jim z izkušnjami pomagali tako dijaki in profesorji kot tudi zelo uspešni posamezniki s področja gostinstva, turizma, kozmetike in farmacije.
»Del izobraževalnega programa, ki ga šole lahko oblikujemo samostojno, smo pripravili v sodelovanju s stroko, tako da bodo dijaki pri nas pridobili prav tista znanja, ki jih bodo nato pri delu tudi zares potrebovali.«
Radovljica – »Takoj ko sem izvedela, da se v Radovljici odpira program farmacije, sem se odločila, da grem pogledat. Tudi zato, ker sestra dela v Splošni bolnišnici Jesenice in me je v to poklicno smer dodatno spodbudila. Ob tem je Radovljica bistveno bližje kot Ljubljana,« je v soboto po koncu informativnega dne na Srednji gostinski in turistični šoli Radovljica povedala Kanita, ki je na informativni dan skupaj s prijateljico Sandro prišla z Jesenic. »Ni mi žal, predstavitev me je prepričala, zelo mi je všeč.«
Prvič tudi farmacevtski tehnik
Na Srednji gostinski in turistični šoli Radovljica – ravnatelj Ivan Damijan Mašič je napovedal, da bo šla šola v dveh letih v spremembo imena – so namreč letos predstavljali program, za katerega so se mladi doslej lahko izobraževali le v Ljubljani. Ob programih s področja gostinstva in turizma ter kozmetike, ki so ga začeli izvajati pred tremi leti, bo tako v prihodnjem šolskem letu na voljo še program farmacevtski tehnik. Kot je poudarila pomočnica ravnatelja Anita Arh, je program nastal v sodelovanju s stroko; tako predstavniki lekarn kot bolnišnic in domov za ostarele, kjer na oddelkih že zaposlujejo tudi farmacevtske tehnike, so namreč izrazili veliko podporo možnosti izobraževanja farmacevtskih tehnikov tudi na Gorenjskem.
Program nastal v sodelovanju s stroko
»V osnovi je program enak kot na ljubljanski srednji farmacevtski šoli, tisti del izobraževalnega programa, ki ga šole lahko oblikujemo samostojno, pa smo pripravili v sodelovanju s stroko, tako da bodo dijaki pri nas pridobili prav tista znanja, ki jih bodo nato pri delu tudi zares potrebovali,« je poudarila.
Bodoče dijake je tako na informativnem dnevu k vpisu v program farmacevtski tehnik povabil tudi vodja galenskega laboratorija Gorenjskih lekarn Boštjan Bahar. Učencem in njihovim staršem – po pripombah in vprašanjih sodeč so bili med njimi številni, ki prihajajo prav iz farmacevtskih in zdravstvenih poklicev – je zagotovil, da je povpraševanje po farmacevtskih tehnikih na trgu dela zelo veliko in da bodo s šolo sodelovali tudi pri organizaciji prakse.
Veliko zanimanje
Ravnatelj Ivan Damijan Mašič je izrazil zadovoljstvo nad obiskom informativnih dni v vseh treh terminih, tako obeh petkovih kot sobotnem; skupaj se je samo predstavitve novega programa udeležilo več kot sedemdeset učencev iz zaključnih razredov gorenjskih osnovnih šol in širše. Programa farmacevtski tehnik namreč doslej ni bilo na nobeni od srednjih šol na območju zahodne Slovenije in tudi zato so bili nekateri starši veseli možnosti, da njihovi otroci med šolanjem lahko bivajo v dijaškem domu, ki v okviru Srednje gostinske in turistične šole deluje na Bledu.
Šola sicer tradicionalno izobražuje za poklice gostinstva in turizma, zato so na informativni dan v sklopu predstavitev povabili tudi vrhunske strokovnjake s teh področij – priznanega someljeja Danijela Galjota iz Hotela Triglav na Bledu in kuharskega mojstra Uroša Štefelina, ki vodi z Michelinovo zvezdico nagrajeno Hišo Linhart v Radovljici. Oba sta poudarila, da zaposlitve v gostinstvu v zadnjem obdobju, sploh po epidemiji, postajajo vse bolj kakovostne, kar pomeni, da so pogoji za delo bistveno boljši kot nekoč, tako v smislu izobraževanj in ustvarjalnosti kot predvsem glede boljšega plačila in urejenega delovnega časa.
Pred odločitvijo je treba najprej poznati sebe
Šolska svetovalna delavka, psihologinja Mateja Šparovec, pa je prihodnjim dijakom položila na srce: »Ko se odločate, v katero srednjo šolo se boste vpisali oziroma kakšen bo vaš poklic, morate najprej čim bolj spoznati sami sebe. Če si izberemo pravo šolo, jo bomo obiskovali z veseljem in si tam pridobili poklic, ki je na kožo pisan prav nam. Zato zelo dobro razmislite, kakšne so vaše lastnosti, v čem ste zelo dobri, katere sposobnosti so tiste, ki vas odlikujejo, pa tudi, kje imate morda pomanjkljivosti, in vse skupaj položite na tehtnico. Razmislite o svojih željah in pričakovanjih za življenje, seveda pa morate upoštevati tudi svoje delovne in učne navade ter splošne osebnostne lastnosti. Zdaj pa čas, ki ga še imate do konca šolskega leta, čim bolj izkoristite za učenje. Dobre ocene vam bodo prišle prav pri vpisu na želeno šolo, pridobljeno znanje pa vam bo olajšalo delo v začetnem obdobju.