Koliko pokojnin še vedno dostavijo poštarji
Vse manj je ljudi, ki jim pokojnino še vedno prinese poštar. Po podatkih ZPIZ le 1,3 odstotka, vsa preostala nakazila pa so izvedena na transakcijske račune.
Točnega podatka o tem, koliko gotovinskih nakazil gre na Gorenjsko, ZPIZ nima, je pa po njihovih zabeleženjih teh nakazil manj kot tisoč mesečno.
Kranj – Doba digitalne revolucije, v kateri vse več stvari poteka po elektronski poti, je privedla tudi do sprememb na področju prejemanja pokojnin. Po podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) je v bilo v decembru 2013 izvedenih 38.478 gotovinskih nakazil, število nakazil po poštni dostavi pa je predstavljalo 5,1 odstotka vseh nakazil oziroma štiri odstotke glede na znesek nakazanih in izplačanih denarnih dajatev. Danes so številke precej drugačne. Vse več ljudi se namreč odloča za nakazilo pokojnine na transakcijski račun, vseeno pa obstajajo nekateri, ki še vedno prisegajo na tradicionalen način – prejemanje pokojnine po pošti. Kot so pojasnili na ZPIZ, je bilo v januarju skupno izvedenih 694.643 posamičnih nakazil v znesku 535.579.194,87 evra, od tega je bilo slabih 9000 gotovinskih nakazil. Po številu vseh nakazil to predstavlja 1,3 odstotka, kar je bistveno manj kot pred dobrimi desetimi leti. Točnega podatka o tem, koliko gotovinskih nakazil gre na Gorenjsko, ZPIZ nima, je pa po njihovih zabeleženjih teh nakazil manj kot tisoč mesečno.
Le en napad na pismonošo
Kot so sporočili s Pošte Slovenije, gre pri procesu dostave pokojnine večinoma za izplačila pokojninskih nakaznic naslovnikom na domu. »Gre za utečen postopek, pri katerem ne beležimo težav. V zadnjih desetih letih razen enega napada na pismonošo ne beležimo resnih incidentov oziroma premoženjskih kaznivih dejanj, povezanih z dostavo pokojnin,« so zapisali.
Kaj pa varnost dostave? »Pošta Slovenije ima vzpostavljen ustrezen integralen varnostni sistem, s ciljem zagotavljanja čim višje stopnje varnosti zaposlenih, strank in premoženja Pošte Slovenije. V tem okviru ima Pošta Slovenije izvedene številne ukrepe na področju fizičnega, tehničnega in mehanskega varovanja ter organizacijske in kadrovske ukrepe,« so dejali in dodali, da so vsi zaposleni med procesom izobraževanja in uvajanja seznanjeni s časovnimi in krajevnimi dejavniki tveganja ter ravnanji, ki jih morajo upoštevati, poseben poudarek pa dajejo tudi zagotavljanju tajnosti podatkov in samozaščitnemu ravnanju.