Lani 1,6-odstotna gospodarska rast
Bruto domači proizvod se je v lanskem letu povečal za 1,6 odstotka. Gre sicer za prvo oceno, natančnejši podatek o lanski gospodarski rasti bo znan avgusta.
V prvih treh četrtletjih lanskega leta smo zabeležili
1,1-, 1,7- in 1,3-odstotno rast BDP, v zadnjem trimesečju pa je letna rast znašala 2,2 odstotka.
Ljubljana – Statistični urad Republike Slovenije (Surs) je ta teden objavil še podatke o BDP za zadnje lansko četrtletje. Po tem, ko smo v prvih treh četrtletjih zabeležili 1,1-, 1,7- in 1,3-odstotno rast, je letna rast v zadnjem trimesečju znašala 2,2 odstotka. Domača potrošnja se je zvišala za 0,7 odstotka, končna potrošnja pa za 2,2 odstotka. Bruto investicije so se zmanjšale za 4,2 odstotka, k njihovemu upadu pa je prispevalo zmanjšanje zalog. Medtem so se bruto investicije v osnovna sredstva dvignile za 9,1 odstotka, pri čemer so imele največji vpliv investicije v gradbene objekte. Kot še navaja Surs, se je potrošnja gospodinjstev povečala za 1,2 odstotka.
Po prvi oceni se je tako BDP v lanskem letu povečal za 1,6 odstotka. Ocena sicer temelji na združevanju četrtletnih podatkov. Kot so povedali na novinarski konferenci Statističnega urada, bo natančnejša ocena znana konec avgusta.
»K rasti BDP so pozitivno prispevale bruto investicije v osnovna sredstva (povečale so se za 9,5 odstotka) in končna potrošnja gospodinjstev, ki se je dvignila za 1,3 odstotka. Negativno je na rast BDP vplivalo zmanjšanje zalog, in sicer za 4,4 odstotne točke. Zunanje povpraševanje (izvoz) se je zmanjšalo za 2,0 odstotka, uvoz pa za 5,1 odstotka. Zaradi izrazitejšega upada uvoza v primerjavi z izvozom se je zunanjetrgovinski presežek povečal in k rasti BDP prispeval 2,8 odstotne točke,« ugotavljajo na Statističnem uradu.