Višja stopnja za obdavčitev najemnin
Davčni zavezanci, ki so lani kot fizične osebe oddali v najem premično ali nepremično premoženje drugi fizični osebi, morajo najkasneje do 28. februarja oddati finančni upravi napoved za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem. Napovedi jim ni treba vložiti, če so kot fizične osebe – etažni lastniki – oddali v najem skupne prostore v večstanovanjski stavbi (npr. hišniško stanovanje) preko upravnika stavbe, saj v tem primeru že upravnik v njihovo breme plača dohodnino. Med nepremično premoženje sodijo zemljišča, sobe, stanovanja in hiše, med premično pa oprema, bivalniki, avtodomi, prikolice za kampiranje in druga prevozna sredstva.
Pri obdavčitvi lanskih dohodkov, doseženih z oddajanjem premoženja v najem, je v primerjavi s predlani edina sprememba višja, 25-odstotna davčna stopnja. Leto prej je bila stopnja 15-odstotna, v letih 2020 in 2021 27,5-odstotna, še prej 25-odstotna. Davčni organ bo pri izračunu dohodnine od najemnine za lani priznal normirane stroške v višini 10 odstotkov doseženega dohodka, kar je enako kot leto prej in manj kot v letih 2020 in 2021, ko je priznal normirane stroške v višini 15 odstotkov. V dohodek se ne vštevajo obratovalni stroški, ki jih za najeto premoženje plačuje najemnik.
Najemodajalec lahko namesto normiranih stroškov uveljavlja dejanske stroške vzdrževanja premoženja, vendar mora to dokazati z računi. Med takšne stroške sodijo vzdrževalna dela, ki so potrebna za ohranjanje uporabne vrednosti premoženja – beljenje prostorov, zamenjava dotrajanih talnih oblog, popravilo odtokov, zamenjava razbitih oken … Če je dohodek dosegel z oddajanjem kmetijskega in gozdnega zemljišča ali s podnajemom, ne more uveljavljati ne normiranih in ne dejanskih stroškov.
Obdavčitev je ceduralna, kar pomeni, da je odmerjena dohodnina (praviloma) dokončen davek in se ne všteva v letno dohodninsko osnovo.