Okrepljeno partnerstvo za izboljšanje varnosti v gorah
Na dogodku Izzivi turizma na področju varnosti v gorah, ki je potekal v sklopu sejma Alpe-Adria, so predstavniki ključnih institucij predstavili trende in svoj pogled na potrebne spremembe. Obisk slovenskih gora je lahko nepozabna izkušnja, ki pa mora biti v prvi vrsti varna.
Ljubljana – V okrepljenem partnerstvu so moči združili Slovenska turistična organizacija, združenje Slovenia Outdoor, Planinska zveza Slovenije (PZS), Policija, Gorska reševalna zveza Slovenije (GRZS), Združenje gorskih vodnikov Slovenije (ZGVS), Triglavski narodni park in Skupnost Julijske Alpe. Namen partnerstva, kot so poudarili njihovi predstavniki na nedavnem dogodku Izzivi turizma na področju varnosti v gorah na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, je še dodatno okrepiti medsebojno izmenjavo informacij in znanja z namenom zagotoviti ustrezno komuniciranje z obiskovalci slovenskih gora.
Lani rekordno število reševanj
Strinjali so se, da so trendi na področju varnosti v slovenskih gorah skrb vzbujajoči. Reševalci GRZS so lani posredovali na 687 intervencijah, kar je bilo največ doslej. V to število niso vključene intervencije v času katastrofalnih poplav, tudi v tednih po poplavah je bilo v gorah manj obiskovalcev kot običajno. Gorski reševalci so v intervencijah lani reševali 405 Slovencev in 293 tujih državljanov. Na 322 intervencijah so bile reševane osebe nepoškodovane.
Zlasti se povečuje število reševanj zaradi ravnanj, ki bi jih bilo mogoče preprečiti, kot so podcenjevanje razmer v gorskem svetu, precenjevanje lastnih sposobnosti in neustrezna oprema. K temu pomembno prispevata povečan obisk gora in tudi zanašanje na nezanesljive vire informacij, kot so vizuali vplivnežev z družbenih omrežij, neustrezni sistemi GPS, nepreverjene aplikacije in splošne vremenske napovedi. »Veseli nas, da so opozorila in pobude GRZS spodbudili tesnejše povezovanje organizacij, ki skrbimo za varnost v gorah, in deležnikov s področja turizma, saj lahko skupaj predvsem pri tujih obiskovalcih dosežemo veliko boljšo ozaveščenost in izboljšanje varnosti v slovenskih gorah,« je povedal podpredsednik GRZS Klemen Belhar.
Najem gorskega vodnika
Podpredsednik PZS Martin Šolar je poudaril: »Populacija ljudi, ki redno hodi v gore ali jih obiskuje v času dopusta, je izjemno velika in večina ni deležna t. i. vseživljenjske vzgoje in rasti varne in odgovorne hoje v gore, kar spodbujamo v planinskih društvih in PZS. V času množične obremenitve gora in vse večjega števila nesreč mnogi iščejo odgovore v PZS, naš domet pa je v bistvu omejen. Poskušamo s svetovanjem, preventivo, ozaveščanjem javnosti, vendar sami ne bomo zmogli. Le v povezovanju s turizmom, vodniki, reševalci, ne nazadnje s proizvajalci sodobne potrebne tehnične opreme, ki nam je v pomoč pri gorništvu, nam lahko uspe. Vsekakor pa se varne hoje v gore, poznavanja gora in pravilne uporabe prave opreme ne da naučiti na hitro.« Predsednik tehnične komisije ZGVS Tadej Debevec je dodal, da je za zagotavljanje najvišje možne varnosti najem gorskega vodnika z licenco IFMGA nujen v primeru vodenja vseh plezalnih in zahtevnejših tur.
Dialog s turističnimi delavci
Posebno pozornost želijo partnerji posvetiti dialogu s turističnimi delavci na terenu, ki imajo pogosto največ neposrednega stika s turisti, zato je njihovo izobraževanje in ozaveščanje ključnega pomena. Partnerji se strinjajo, da v Sloveniji potrebujemo spletna orodja, ki bi služila kot zanesljiv vir kakovostnih informacij zlasti za tujce.