S kolesarjenjem do polne baterije
Dijaki drugega letnika programa ekonomski tehnik na Srednji ekonomski, storitveni in gradbeni šoli Šolskega centra Kranj so si zamislili inovativen način polnjenja baterije na mobilnem telefonu – s pomočjo kolesa in lastne energije.
S kolesarjenjem naredijo nekaj dobrega za svoje telo, obenem pa napolnijo baterijo in ob tem še prihranijo, saj se pri takem polnjenju izognejo stroškom za električno energijo.
Ideja za polnjenje baterije mobilnega telefona s pomočjo kolesarjenja se je porodila dijakom programa ekonomski tehnik pri modulu Od ideje do izdelka, pri katerem skupina dijakov pod vodstvom profesorice Jane Jemec vsako leto izpelje projekt od idejne zasnove pa do končnega izdelka. Projekt po besedah Jane Jemec vedno poskušajo povezati z ekologijo in trajnostno naravnanostjo.
Letošnja ideja se je dijakom 2. A porodila povsem spontano, ko je eden od dijakov na klopi pred zaklenjeno učilnico ugotovil, da se mu je izpraznila baterija na mobilnem telefonu. »Takrat sem jih spodbudila k razmišljanju, kako bi napolnili baterijo, kadar nimajo dostopa do električnega omrežja. In tako so prišli na idejo, da bi baterijo polnili s poganjanjem kolesa,« je razložila Jana Jemec. Kolo in trenažer jim je za njihov projekt podarila kolesarska trgovina iz Šenčurja, podjetje iz Ljubljane, ki je pred časom poskrbelo za energetsko obnovo njihove šolske stavbe, pa jim je namenilo sredstva za nakup dinama in napajalnika. S pomočjo tako prirejenega kolesa, ki so ga postavili v šolski avli, zdaj lahko polnijo različne modele telefonov. »Polnjenje se začne že pri šestih kilometrih na uro, pri osmih kilometrih na uro pa je polnilna moč enaka polnjenju iz električnega omrežja.« Tako polnjenje baterij na mobilnih telefonih ima po besedah Jane Jemec več prednosti: s kolesarjenjem naredijo nekaj dobrega za svoje telo, obenem pa napolnijo baterijo in ob tem še prihranijo, saj se pri takem polnjenju izognejo stroškom za električno energijo. Za zdaj imajo dijaki na voljo tri polnilne enote in torej lahko polnijo tri telefone naenkrat. »Opažam, da dijaki zdaj med odmorom pogosto sedejo na kolo,« je zadovoljna Jana Jemec.
Svoj projekt pa bi dijaki radi razvijali še naprej. »Razmišljajo, kako bi omogočili tovrstno polnjenje tudi na drugih javnih mestih, recimo v knjižnicah, na letališčih in podobno. Zato razvijajo idejo o mizi, pod katero bi bili pedali, s poganjanjem katerih bi prav tako lahko polnili baterije.« Pri tem se bodo povezali z dijaki strojne smeri na Šolskem centru Kranj. Svoj projekt pa nameravajo prijaviti tudi na tekmovanje za najboljšo podjetniško idejo mladih Popri.