Načrtovalec Domen Oven

Lastniki gozdov bi lahko sekali več

V gozdnogospodarski enoti Preddvor bi lastniki gozdov v desetletnem obdobju 2012–2021 lahko posekali 507 tisoč kubičnih metrov drevja, dejansko so ga le 296 tisoč »kubikov«, a še to več kot tri petine zaradi ujm in lubadarja.

Glavni razvojni problemi v gozdnogospodarski enoti Preddvor so nizka realizacija možnega poseka in gojitvenih del, prevelik delež debelega drevja in sestojev v obnovi, visok delež sanitarne sečnje, prevelik delež smreke in premajhen delež bukve, jelke in plemenitih listavcev, preveliko število parkljaste divjadi, veliki pritiski za posege v gozdove kmetijske in primestne krajine ter zahtevno usklajevanje gozdne in negozdne rabe gozdov.

Preddvor – V kranjski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije so pripravili osnutek gozdnogospodarskega načrta za enoto Preddvor za obdobje 2022–2031. Osnutek je bil od 1. do 14. decembra javno razgrnjen, 12. decembra pa je bila tudi javna obravnava. Med javno razgrnitvijo in na javni obravnavi so lastniki gozdov in drugi zainteresirani dali pripombe na načrt, do katerih so se opredelile strokovne službe zavoda. Svet območne enote bo o predlogu odločal na današnji seji, dokončno pa bo načrt potrdila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Velika razdrobljenost zasebne posesti

Kot je povedal Domen Oven iz odseka za načrtovanje razvoja gozdov, je gozdnogospodarska enota Preddvor zelo raznolika, saj vključuje tako ravninske kot gorske gozdove. Obsega 11.830 hektarjev površine v občinah Preddvor, Naklo in Kranj, od tega 6630 hektarjev ali 56 odstotkov gozdov; 84 odstotkov gozdov je v zasebni lasti, 13 odstotkov v državni, preostali pa so v lasti lokalnih skupnosti. Število zasebnih lastnikov se je od leta 2012 do 2021 zmanjšalo s 5043 na 4561, kljub temu pa je posest še vedno zelo razdrobljena. Povprečna zasebna posest meri 1,2 hektarja, kar tri četrtine lastnikov pa ima do enega hektarja veliko posest.

V enoti prevladujejo večnamenski, gospodarski gozdovi, teh je skoraj tri četrtine, preostalo so varovalni gozdovi in gozdovi s posebnim namenom, v katerih so ukrepi dovoljeni (primestni gozdovi, posestvo Brdo in gozdovi v okolici Klinike Golnik), v enoti pa sta tudi dva rezervata. Skoraj tretjina gozdov je na območju Nature 2000, na gospodarjenje z gozdovi pa vplivajo tudi naravne vrednote in kulturna dediščina (jame, slapovi, park Udinboršt, primestni gozdovi, arheološka najdišča ...)

Gozdovi v enoti še niso optimalno odprti za gospodarjenje, je pa v gradnji kar nekaj cest, v glavnem na območju pod Zaplato.

Tako lesna zaloga, ki znaša 335 kubičnih metrov na hektar, in letni prirastek, ta znaša 8,2 »kubika« na hektar, sta se v primerjavi s prejšnjim desetletnim obdobjem malenkostno zmanjšala. Zastopanost drevesnih vrst je dokaj pestra, v lesni zalogi je največ smreke, bukve, bora in hrasta. Delež smreke se malo zmanjšuje, temu primerno pa se krepi delež bukve.

Slaba realizacija načrta

Lastniki bi v obdobju 2012–2021 lahko posekali 507 tisoč kubičnih metrov drevja, dejansko so le 296 tisoč »kubikov«, a od tega več kot tri petine zaradi ujm in lubadarja. Kot pojasnjuje Domen Oven, je slaba realizacija načrta tudi posledica velike razdrobljenosti zasebne posesti, saj mali lastniki, ki prevladujejo, večinoma ne kažejo zanimanja za posek in druga gozdna dela. Po predlaganem načrtu bodo lastniki v obdobju 2022–2031 lahko posekali 466 tisoč kubičnih metrov drevja, v primerjavi s prejšnjim obdobjem je možni posek manjši za 41 tisoč »kubikov«, zmanjšanje pa je posledica stanja gozdov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 25. november 2021 / 08:45

Pomagal podhlajenemu moškemu

Kranj – Kranjski policisti se zahvaljujejo občanu, ki je v petek v Kranju pomagal moškemu, ki je podhlajen ležal na tleh. Moški je padel zaradi slabega počutja, zanj pa so poskrbeli reševalci kranj...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:55

Pot, po kateri so hodili »Riklijevi nagci«

V Gorjah so obnovili pohodniško Riklijevo pot, dolgo štiri kilometre. Na mestu, kjer je Arnold Rikli imel prvo svetlobno-zračno postajo Arnoldove višave, so postavili informacijsko tablo.

Zanimivosti / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:55

Slovenske trobojnice

Slovenske trobojnice ponosno plapolajo v vetru kot simboli treh desetletij naše državne samostojnosti. Bo tako kot samozavestnemu vozniku tovornjaka na fotografiji tudi naši državi kot predsedujoči...

Zanimivosti / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:54

Osvežitev

Gasilci ne gasijo zgolj požarov, temveč sem ter tja – še posebno v teh vročih dneh – z veseljem poskrbijo tudi za osvežitev mladine. V počitniških mesecih mladim želimo čim več takšnih razigranih i...

GG Plus / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:52

Kdo prav', da ne morem?!

V projektu Junaki naših ulic skozi poezijo, glasbo in videoprodukcijo pripovedujejo resnične zgodbe, ki jih piše življenje. Prvi junak, ki je dobil navdihujočo skladbo in pretresljiv videospot o svoji...

GG Plus / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:51

Monografija za »češnjico na torti«

V Kulturno-umetniškem društvu (KUD) Zasip so izdali monografijo Oktet Lip Bled – S pesmijo skozi čas, ki so ji dodali tudi zgoščenko. S tem so se poklonili glasbenemu in umetniškemu delu okteta v zdaj...