V pandemiji covida-19 so zabeležili upad precepljenosti za številna cepljenja predšolskih in šolskih otrok. Slika je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Porast oslovskega kašlja

Letos do 2. februarja je bilo pri nas potrjenih že 76 primerov oslovskega kašlja, lani v celem letu 120.

Ker so dojenčki do šestega meseca starosti še posebno ogroženi, priporočajo tudi cepljenje nosečnic, in sicer čim prej po 24. tednu nosečnosti v vsaki nosečnosti.

Ljubljana – Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) število primerov oslovskega kašlja po letu 2021, ko so zabeležili šest primerov, znova narašča. Izrazit upad števila primerov te bolezni v letu 2021 je po njihovih navedbah povezan tudi s pandemijo covida-19 in z njo povezanimi ukrepi za preprečevanje te bolezni, ki so vplivali na omejitev kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal v populaciji. Leta 2022 je bilo zabeleženih 51 primerov, lani 120, letos do 2. februarja že 76 primerov. »V Sloveniji je pojavnost oslovskega kašlja glede na prijavljene primere največja pri dojenčkih in mladostnikih. Ker je klinična slika pri odraslih običajno neznačilna, bolezen večkrat ni prepoznana kot oslovski kašelj in tudi ni prijavljena,« so pojasnili na NIJZ.

Kot so za STA pojasnili v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, sta bila med hospitaliziranimi otroki z oslovskim kašljem, ki so jih v zadnjem mesecu obravnavali na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja, dva dojenčka, ki proti oslovskemu kašlju nista bila cepljena, in en otrok, ki je bil cepljen osnovno, ni pa bil cepljen ponovno.

Cepljenje je za otroke obvezno

Kljub temu so, kot pojasnjujejo na NIJZ, v pandemiji covida-19 zabeležili upad precepljenosti za številna cepljenja predšolskih in šolskih otrok. »Poleg oteženega izvajanja cepljenja zaradi karanten, izolacij, šole na daljavo, spremenjenega delovanja zdravstvenega sistema in posledičnih zamikov pri izvajanju cepljenja je pandemija vplivala tudi na odnos določenih posameznikov do cepljenja.« Medtem ko je bila med letoma 2013 in 2020 precepljenost predšolskih otrok s tretjim odmerkom cepiva proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, okužbam s hemofilusom influence B (HIB) in hepatitisu B med 93,4 in 95,3 odstotka, je v letu 2021 padla na 86,4 odstotka, v letu 2022 je bila 89,2-odstotna. A je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja prav vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti, poudarjajo na NIJZ.

Ker so dojenčki do šestega meseca starosti še posebno ogroženi, priporočajo tudi cepljenje nosečnic, in sicer čim prej po 24. tednu nosečnosti v vsaki nosečnosti. Celjenje je v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. »Cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju zaščiti otroka v prvih tednih življenja, preden pridobi lastno zaščito s cepljenjem, ki se začne v starosti treh mesecev.« Po podatkih e-registra cepljenih oseb se je v državi proti oslovskemu kašlju lani cepilo več kot tisoč nosečnic.

Zaščita po cepljenju in tudi po preboleli bolezni s časom upada. Zato na NIJZ priporočajo tudi cepljenje enkrat v odrasli dobi, ki pa je za zdaj samoplačniško.

Bolezen najbolj ogroža dojenčke

»Oslovski kašelj je zelo nalezljiva bolezen dihal, ki jo povzroča bakterija Bordetella pertussis, ki je v ustih, nosu in žrelu. Otroci, ki zbolijo za oslovskim kašljem, imajo lahko epizode kašlja, ki trajajo od štiri do osem tednov. Bolezen najbolj ogroža dojenčke do šestega meseca starosti, pa tudi majhne otroke. Pri otrocih so značilni napadi suhega, dražečega kašlja, ki včasih spominja na oslovsko riganje in med katerim bolnik težko vdihne ter hlasta za zrakom, pordi ali pomodri,« so pojasnili na NIJZ.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 17. maj 2018 / 11:03

Starševstvo in odraščajoči otroci

V zadnji kolumni smo zapisali tri večne potrebe otrok: želijo sodelovati s starši, želijo pripadati družini ter staršem in nadvse si želijo spoštovati oba starša. Priložnosti imamo vsak dan dovolj....

Objavljeno na isti dan


Bohinj / četrtek, 18. junij 2015 / 10:46

Sodelovanje lovcev in šolarjev

V Osnovni šoli dr. Janeza Mencingerja v Bohinjski Bistrici so skupaj z lovci treh bohinjskih lovskih družin proslavili trideset let sodelovanja med šolo in lovci.

Tržič / četrtek, 18. junij 2015 / 10:45

Z rento do novega doma

V Kovorju so dobili nov večnamenski objekt, katerega gradnja je bila financirana tudi iz rente za odlagališče odpadkov.

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 18. junij 2015 / 10:43

Lahovški gasilci praznovali

Lahovče – Z gasilsko parado, v kateri je sodelovalo deset društev, in jubilejno slovesnostjo so pred kratkim v Lahovčah praznovali 90. obletnico ustanovitve prostovoljnega gasilskega društva. Ob te...

Škofja Loka / četrtek, 18. junij 2015 / 10:42

Imenovali direktorico Loškega muzeja

Škofjeloški občinski svet je potrdil imenovanje nove direktorice Loškega muzeja. Nekaj dvomov o pravilnosti in preglednosti postopka.

Kamnik / četrtek, 18. junij 2015 / 10:41

Priznanja kamniškim krvodajalcem

Kamnik – Območno združenje Rdečega križa Kamnik je pred kratkim pripravilo slovesnost s podelitvijo priznanj krvodajalcem in zaslužnim aktivistom. Kot je zbranim povedal predsednik OZRK Kamnik dr....