Raziskava: upad pripetosti otrok
Tudi letos projekt Pasavček: slovenski policisti so lani ugotovili 4020, v letu 2022 pa 4701 kršitev, povezanih z neuporabo zadrževalnih sistemov pri otrocih.
Ljubljana – Agencija za varnost prometa (AVP) je pozvala vrtce in šole, ki sodelujejo v projektu Pasavček, naj se do vključno 9. februarja prijavijo za izposojo demo-sedežev. Ti bodo sicer po Sloveniji krožili od konca februarja do junija.
Kot poudarjajo v AVP, je bilo lani ugotovljenih 4020, v letu 2022 pa 4701 kršitev, povezanih z neuporabo zadrževalnih sistemov pri otrocih. Tudi opazovanje pripetosti, ki ga je agencija izvedla v letu 2022, kaže skrb vzbujajoč trend, saj je pripetost pri mlajših otrocih na zadnjih sedežih upadla skoraj za šest odstotkov. Vse voznike zato pozivajo, naj vedno in brez izgovorov poskrbijo za dosledno pripetost vseh potnikov na vsaki, tudi najkrajši poti. »Pri najhujših posledicah prometnih nesreč je namreč vedno znova ugotovljeno, da bi bile lahko posledice bistveno blažje, če bi vozniki in potniki v vozilu dosledno uporabljali varnostni pas. Z močjo rok in nog bi se lahko zadržali v sedežu le pri trku s hitrostjo do 7 km/h,« poudarjajo.
AVP v okviru izvajanja projekta Pasavček omogoča vsem sodelujočim, ki so usposobljeni za prikaz pravilne uporabe otroških sedežev, da si izposodijo demonstracijski sedež in ustrezne otroške varnostne sedeže za nekaj dni, s katerimi bodo sami lahko demonstrirali pravilno uporabo varnostnega pasu in otroških sedežev staršem, otrokom, dedkom, babicam, drugim sorodnikom in prijateljem. V ta namen so zagotovili dva kompleta demo-sedežev z dvema otroškima avtosedežema.
Po zakonu mora biti med vožnjo v motornem vozilu otrok, manjši od 140 centimetrov ali lažji od 36 kilogramov, zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren fizičnim lastnostim otroka. Večjim otrokom ni treba več uporabljati varnostnih sedežev, temveč lahko sedijo na navadnih sedežih in uporabljajo tritočkovne varnostne pasove v avtomobilih.