Na srečanju županov tudi o poplavah
Na srečanju županov gorenjske in osrednjeslovenske regije so župani poudarili potrebo po učinkovitejšem urejanju vodotokov. Po mnenju kamniškega župana Mateja Slaparja bi morala država pristojnosti glede urejanja vodotokov prenesti na občine, saj je sedanji sistem neučinkovit.
Na župane se obračajo nezadovoljni občani, ki želijo izvedbo ukrepov ali popravke že začetih del na vodotokih, za kar pa občine nimajo ustreznih vzvodov.
Kamnik – V Samostanu Mekinje je pred dnevi potekalo srečanje županov občin gorenjske in osrednjeslovenske regije, ki ga je organizirala Skupnost občin Slovenije.
Namen srečanja je bila izmenjava mnenj, predlogov in idej v sklopu delovanja Skupnosti občin Slovenije in vključevanja občin v aktualne in načrtovane aktivnosti skupnosti. Pogovor je tekel tudi o novi finančni perspektivi, financiranju občin in pridobivanju lastnih finančnih virov ter o izzivih sanacij po poplavah. Predsedujoči skupnosti dr. Vladimir Prebilič se je ob tem zahvalil županom za medsebojno pomoč in podporo v času poplav.
Na področju urejanja vodotokov so župani opozorili, da so nekatera resorna ministrstva in organi oz. koncesionarji, zadolženi za področje urejanja vodotokov, po poplavah neodzivni, čeprav trdijo, da je delo opravljeno. Občine pričakujejo, da bodo pristojne institucije pripravile program protipoplavnih ukrepov in terminski načrt ter ga javno objavile, da bo potek del transparenten. Na župane se namreč obračajo nezadovoljni občani, ki želijo izvedbo ukrepov ali popravke že začetih del na vodotokih, za kar pa občine nimajo ustreznih vzvodov.
Gostitelj tokratnega srečanja, kamniški župan Matej Slapar, je med drugim dejal, da je nujno, da se sanacija pospeši. »Obnova in priprava načrtov na področju sanacije lokalnih cest potekata s polno paro, ogromno dela smo naredili že v času intervencij, zdaj pa izvajamo dela v skladu s sanacijskim načrtom. Poleg cest in plazov sta deloma uničena tudi vodovodni sistem in kanalizacija. Sanacija državnih cest poteka učinkovito, nekoliko več izzivov pa imamo na vodotokih, ki so bili najbolj prizadeti. Dolina Črne je bila povsem uničena, prav tako pritoki Črne, doline Bistričice, Tunjščice in Kamniška Bistrica, skoraj od izvira oziroma najhuje 'od Gamsa' pa vse do meje z občino Domžale. Če se bodo dela na tem področju izvajala tako, kot so se v preteklosti, smo še daleč od sanacije oziroma vrnitve v normalno stanje. Vemo, da se po navadi aprila pojavi novo deževje, in treba bo čim prej urediti kritične točke,« je opozoril Slapar, ki je prepričan, da bi morala država pristojnosti in sredstva za urejanje in sanacijo vodotokov, tako kot velja za sanacijo plazov in občinskih cest, prepustiti občinam oziroma najti učinkovitejšo rešitev od sedanje. »Župani smo tisti, ki najbolj poznamo lokalno okolje, smo prvi, ki bomo poskrbeli za svoje občane, in smo tisti, na katere se občani obračajo po pomoč, zato pričakujemo čimprejšnjo celostno sanacijo uničenih vodotokov,« je povedal.