Od tepkine ploščice do prgine rolice
Domačini iz vasi Zasip pri Bledu s skrbnostjo popisujejo in ohranjajo svojo kulturno in zgodovinsko dediščino za prihodnje rodove. V tem duhu je pod okriljem Kulturno-umetniškega društva Zasip nedavno izšla dvojezična publikacija Okusi iz Prgarije, ki razkriva bogastvo kulinaričnih dobrot, tesno povezanih z njihovo značilno hruško, tepko oziroma prgo.
Veste, kako se pripravijo tepkini prijatelji ali pa prgine rolice, cesarjevi bombončki, kolač Marije Terezije in prgačinke? Za vse omenjene in še 35 drugih slastnih jedi, ki jim je skupna ena sestavina, tepka oziroma prga, najdete recepte v dvojezični publikaciji Okusi iz Prgarije. Delo je plod sodelovanja avtorjev Bojane Pipan, Jerce Legan in Noaha Charneya, izdalo pa ga je Kulturno-umetniško društvo Zasip. Gre za tretje knjižno gradivo, v katerem Prgarji, kot so nekoč imenovali prebivalce Zasipa, popisujejo bogato kulturno dediščino svojega kraja. Leta 2017 je že izšla knjižica s 15 recepti Dobrote iz Prgarije, dve leti zatem so predstavili trojezično pripovedko Tepka iz Zasipa. Ta spremlja tepkico, ki zraste v tepko in dozori v prgo, iz katere nastajajo okusne kulinarične stvaritve.
Poimenovanje hruške s tepko sega v čas avstro-ogrske monarhije. Zaradi preprečevanja lakote je cesarica Marija Terezija ukazala ljudem, zlasti kmečkemu prebivalstvu, naj množično nasadijo in razmnožujejo hruške. Tistim, ki se niso držali tega ukaza, je grozila kazen s tepežem. Tako se je hrušk prijelo ime tepka.
Mama Prgarije
Avtorica kuharskih receptov Bojana Pipan, ki ji pravijo tudi mama Prgarije, že trideset let soustvarja kulinarični svet Zasipa. Še vedno vodi skupino, ustanovljeno leta 2013, ki se je leta 2019 preimenovala iz Prgark v Aktiv žena Prgarije in je ena od sekcij znotraj KUD Zasip. Kot je dejala predsednica društva Dragica M. Sternad Kenda, se želijo s svežo kuharsko knjigo prgarskih dobrot pokloniti ravno mami Prgarije za njeno dolgoletno prizadevanje, kakor tudi vsem nekdanjim in sedanjim Prgarkam.
Prvi del publikacije vodi bralca skozi zgodovino Prgarije, drugi del je posvečen receptom. Svoje poglede na kulinarično in širšo tradicijo kraja so delili predsednica KUD Zasip Dragica M. Sternad Kenda, blejski župan Anton Mežan, etnolog, umetnostni zgodovinar in publicist Janez Bogataj, umetnostni zgodovinar in novelist Noah Charney, Marija Merljak, ki je predstavila zdravstvene koristi suhih hrušk, in predsednica Turističnega društva Zasip Mateja Vilman, ki je orisala bogastvo prgarskega izročila. Svoje vtise so strnile tudi nekatere članice Aktiva žena Prgarije.
Žlahtnost tepk
Večino receptov, natančno opisanih v drugem delu, je osnovala Bojana Pipan. Noah Charney je zaslužen za prevod v angleški jezik, medtem ko je Jerca Legan publikacijo oblikovala in lektorirala. Kot pojasnjuje Pipanova, so tepke oziroma prge vsestransko uporabne, saj jih je mogoče vključiti v različne jedi, od slanih do sladkih, vegetarijanskih in mesnih. »Njihov okus je še posebno izrazit v sladkih jedeh. Ena izmed bolj nenavadnih kombinacij je denimo s klobaso in kislim zeljem. Zelo okusne so razne pite, kolači, cmoki, štruklji,« je dejala. Jedi sicer niso zahtevne za pripravo, izziv pa je lahko pridobivanje določenih sestavin, kot je na primer prgina moka, ki so za zdaj na voljo le pri Pipanovi. »Tepke so izredno cenjene zaradi njihovega edinstvenega, žlahtnega okusa, ki ga ne more nadomestiti nobeno drugo sadje,« poudarja Pipanova, ki pri kuhanju uporablja le lokalne sestavine.
Kako kuhati prge
V publikaciji med drugim izvemo, kako prge kuhati. Pipanova pojasnjuje, da suhe tepke oziroma prge, cele ali krhlje, vedno damo v hladno vodo in jih kuhamo toliko časa, da postanejo mehke. Vodi dodamo vejice melise ali mete, pol limone in palčko cimeta. Cele tepke, ki jih uporabimo za obliv s čokolado ali dekoracijo, vzamemo iz vode in jih ohladimo. Krhlje za nadeve pa zmeljemo in prepasiramo z meto, meliso in limono. Druge krhlje ohladimo in shranimo za rezanje ter jih uporabimo kot dodatke raznim prginim jedem.