Po odgovore na lokalno raven
V sredo se je s trinajstim dogodkom SBC pri vas sklenil niz regijskih obiskov SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, ki se na ta način tesneje povezuje z nosilci razvoja v lokalnih skupnostih.
Kamnik – V klubu, ki združuje 450 podjetij in več kot 22 tisoč zaposlenih, ki skupaj ustvarijo več kot 63 tisoč evrov neto dodane vrednosti na zaposlenega, si na ta način želijo okrepiti sodelovanje na ravni lokalnih skupnosti in regij ter se posvetiti izzivom, s katerimi se srečujejo.
Za decentralizacijo in debirokratizacijo
»Menimo, da je Slovenija preveč centralizirana. Ni prav, da se v Ljubljani odloča, katera cesta v neki občini bo asfaltirana, da so lokalne skupnosti neposredno finančno odvisne od države in da se država ne razvija homogeno,« je glavne težave uvodoma poudaril predsednik kluba Joc Pečečnik, ki je v nadaljevanju skupaj s tremi župani in dvema predstavnikoma podjetništva razpravljal o izzivih, s katerimi se srečuje osrednjeslovenska regija.
Ena osrednjih tem je bila prostorska politika in dolgotrajno umeščanje v prostor. Kamniški župan Matej Slapar meni, da je 26 soglasodajalcev s področja urejanja prostora odločno preveč. »Birokratizacija je zaviralka razvoja in to bo treba spremeniti, če bomo želeli ostati konkurenčni,« je povedal Slapar. »Državo so ugrabili drugorazredni državni uradniki,« meni komendski župan Jurij Kern. »Dokler ne bomo znali pravilno nastopiti in jim dali vedeti, da so oni tisti, ki držijo celo Slovenijo v šahu, bo tako, kot je,« je bil jasen.
Razprava je nanesla tudi na regije, s katerimi bi želeli decentralizirati odločanje. A denimo domžalska županja Renata Kosec regionalizacije ne vidi kot rešitev težav, s katerimi se spopadajo občine. »Gre za še en velik in drag birokratski mehanizem,« pravi in dodaja, da bodo v tem primeru kratko potegnile majhne občine.
»Država želi med lokalno in državno umestiti še regijsko raven, kar bi prineslo dodatno birokratizacijo, mi pa želimo, da se državi odvzamejo določene pristojnosti in se prenesejo na regijsko raven, saj je evidentno, da se lokalne skupnosti bolje razvijajo, če je pristojnost v rokah lokalnih ljudi,« je pojasnil Pečečnik.
Vlagajmo v znanje
O izzivih, s katerimi se spoprijemajo, sta spregovorila tudi podjetnika Janko Kuhar iz podjetja POS Elektronček ter Janez Novak iz RLS Merilne tehnike. Kuhar je omenil primer, ko je država z davčnimi blagajnami pred leti uvedla red, zdaj pa z inšpekcijskimi nadzori zaradi nekaj evrov gostincem nalaga visoke kazni.
»Priporočam investiranje v znanje, saj ga lahko dobro unovčimo,« pa meni Janez Novak, direktor RLS Merilne tehnike, komendskega podjetja, ki ustvarja več kot sto tisoč evrov dodane vrednosti na zaposlenega. Državi pa predlaga davčne razbremenitve.
Tudi tokrat je sledil podpis pisma o nameri, ki prinaša zavezo za skupne korake v smeri blaginje, napredka in policentričnega razvoja države. Kot je povedal Pečečnik, pa v prihodnjih mesecih sledijo še obiski pri županih, predstavnikih občinskih združenj in drugih odločevalcih na lokalni ravni, nato bodo predstavili predloge, ki so se izkristalizirali v tem času.