Veliko dela, malo policistov
Slovenski policisti so lani sicer obravnavali nekaj manj kaznivih dejanj kot predlani, zato pa so imeli prvo polovico leta precej dodatnega dela z varovanjem številnih srečanj ob predsedovanju Slovenije Svetu Evropske unije.
Ljubljana - Čeprav se je policija lani poleg rednega dela ukvarjala tudi z nalogami, povezanimi s predsedovanjem Slovenije svetu Evropske unije, statistični podatki kažejo, da je bila leta 2008 uspešnejša kot 2007. Statistika sicer ne pove vsega, vseeno pa je eden od parametrov uspešnosti dela policije, ob tem dodaja v. d. generalnega direktorja policije Janko Goršek. Kot je povedal na predstavitvi poročila o delu policije v letu 2008, so slovenski policisti lani obravnavali za sedem odstotkov manj kaznivih dejanj (skupaj 81.917), njihova raziskanost pa se je povečala za 1,8 odstotka (na 45,1 odstotka).
Obseg splošne kriminalitete se je lani zmanjšal za dobrih sedem odstotkov na nekaj več kot 74 tisoč kaznivih dejanj, za šest odstotkov je bilo manj gospodarske kriminalitete, a več povzročene škode (112,5 milijona evrov), za več kot petino pa se je okrepil organizirani kriminal. Goršek je posebej izpostavil večanje števila kaznivih dejanj na področju računalniške kriminalitete; če policija predlani obravnavala 112 takih dejanj, jih je lani že 310. »Lansko leto je zaznamovalo odprtje novega laboratorija za raziskavo DNK, ki je omogočilo sprotno reševanje zadev v manj kot dveh mesecih, hkrati pa so začeli odpravljati zaostanek iz preteklih let,« je izpostavil Goršek.
Kršitev javnega reda in miru je bilo lani v primerjavi z letom 2007 več za 14 odstotkov, za četrtino pa se je zmanjšalo število prometnih nesreč, za 27 odstotkov pa nesreč s smrtnim izidom, kar Goršek pripisuje uveljavitvi novega zakona o varnosti v cestnem prometu. Zaradi istega zakona je skokovito naraslo tudi število pridržanih voznikov – s približno štiristo leta 2007 na kar 7700 leta 2008.
Kljub povečanemu obsegu dela pa je policistov lani precej primanjkovalo; od 10.590 sistematiziranih delovnih mest je bilo zapolnjenih samo 9.300 oziroma 384 manj, kot je načrtovala vlada, je še opozoril Goršek. Državljani so lani zoper policijske postopke vložili za osemnajst odstotkov več pritožb kot predlani, utemeljenost pa je ostala na podobni ravni: 8,8-odstotna lani, 8,7-odstotna predlani. Porast pritožb policija povezuje s poostritvijo zakona o varnosti cestnega promet in kazenskega zakonika. Specializiran oddelek, ki deluje na vrhovnem tožilstvu in je namenjen preiskavi osumljenih uradnih oseb s policijskimi pooblastili, je lani prejel v obravnavo 196 primerov, pri tem pa so podali sum zoper 211 uradnih oseb. Napadov na policiste je bilo lani (277) manj kot predlani (305).
»Poskušal bom zagotoviti učinkovitejše delo policije na posameznih segmentih, zlasti pa večjo učinkovitost dela,« je še napovedal Goršek, ki načrtuje tudi vrnitev upokojenih policistov v delovno razmerje, z izkušenim kadrom pa nameravajo dopolniti nove oddelke, ki bodo nastali z reorganizacijo kriminalistične policije. Med drugim bodo ustanovili poseben oddelek za boj proti korupciji.