Nikoli ni prepozno
Novoletne zaobljube morda niso le seznam zavez, ki običajno vključujejo spremembo navad in doseganje osebnih ciljev. Menim, da so odsev naše večne želje po izboljšanju, ki jo je že Platon prepoznal kot ključno za osebno in družbeno dobrobit. Novoletne zaobljube izvirajo iz starodavnih ritualov in obredov, ki so ljudem omogočali, da se zavežejo moralnim in družbenim izboljšavam. Od Babiloncev do Rimljanov, tradicija je preživela tisočletja, se prilagodila in transformirala v bolj osebne in sekularizirane cilje. Vendar osnovni princip ostaja: zaobljube so simbol novih začetkov in napredka, hkrati pa obljuba samemu sebi po izboljšanju. Kljub temu pa je vztrajanje pri dolgoročnih zaobljubah v svetu, ki nenehno narekuje nove trende, hitre spremembe in takojšnje rezultate, zagotovo postalo vse težje.
Znano je, da kljub dobri nameri veliko ljudem ne uspe vztrajati pri svojih novoletnih zaobljubah. Spodleti jim zaradi nerealnih pričakovanj, pomanjkanja resnične motivacije in samodiscipline. Ali novoletne zaobljube zato predstavljajo le začasno iluzijo kontrole in osebnega napredka ali pa bi bile lahko učinkovite pri spodbujanju družbenih sprememb? Morda njihova največja vrednost ni v tem, ali jih uresničimo ali ne, ampak v tem, da nas vsako leto znova spodbudijo k razmisleku, samorefleksiji in načrtovanju. V turbulentnem svetu bi bile novoletne zaobljube lahko opomnik, da ostaja prostor za upanje in vero v boljši jutri. Da bi bile zaobljube resnično smiselne, bi jih bilo vredno integrirati v širši kontekst naših življenj, podpreti z realističnimi načrti in prilagodljivostjo sočloveku, naravi, svetu. Zaobljube bi lahko služile kot kompas, ki nas usmerja k bolj osmišljenemu in izpolnjenemu življenju.
Leto 2023 ni bilo izjema v prinašanju izzivov, ki so preizkušali naše zaveze in odpornost. Globalna recesija demokracije, demografski premiki, geopolitične napetosti in vojni konflikti, naravne nesreče in podnebne spremembe, preboj umetne inteligence so le nekateri izmed dejavnikov, ki so oblikovali naše osebne in skupne usode. Vsak od teh dogodkov je vplival na našo sposobnost in voljo do sprememb. Vendar pa sta prav v teh negotovih časih, ko se zdi, da je svet na prelomnici, občutek za odgovornost in sposobnost za osebne in družbene spremembe še toliko pomembnejša.
Zamislimo si, da bi bila novoletna zaobljuba vsakega posameznika na tem planetu: delal bom dobro in bil prijazen do vseh. Razumevanje začetka kot najpomembnejšega dela v procesu dela naj nas spodbuja, da vztrajamo, ne glede na ovire, in naj nas opominja, da je vsak trenutek priložnost za nov začetek, kadarkoli, ne le na prehodu v novo leto, temveč vsak dan v letu, kajti nikoli ni prepozno za prijaznost, biti dober in delati dobro.