Katero dvorano Kranj najbolj potrebuje
V letošnjem kranjskem proračunu so predvidena tudi sredstva za nakup zemljišča v bližini mestnega stadiona, na katerem bi zgradili hokejsko dvorano. Pa v Kranju res potrebujejo dve takšni dvorani?
Župan Matjaž Rakovec je odgovoril, da je v skladu z obstoječimi prostorskimi akti ledna dvorana na Zlatem polju začasne narave in jo bo treba leta 2032 podreti, ko se ji izteče »rok trajanja«.
Kranj – V potrjenem proračunu Mestne občine Kranj za leto 2024 je rezerviranih približno 523 tisoč evrov za nakup zemljišča za novo ledno oziroma hokejsko dvorano ob kranjskem športnem parku. Kot je razvidno iz veljavnega načrta razvojnih programov, je ocenjena vrednost naložbe v novo ledno dvorano 17,25 milijona evrov, od tega naj bi MOK do leta 2027 vložila 8,68 milijona evrov lastnih sredstev, največ v zadnjem letu – 7,25 milijona evrov. Zastavlja se vprašanje, ali Kranj sploh potrebuje dodatno ledno dvorano, potem ko je občina ravno minulo jesen za okoli 450 tisoč evrov odkupila montažno ledno dvorano na Zlatem polju. To se je pri obravnavi letošnjega proračuna spraševala tudi mestna svetnica Vlasta Sagadin (NSi). »Menim, da bi z enako upravičenostjo lahko v proračun uvrstili tudi koncertno dvorano ali pokrito atletsko dvorano, o kateri se pogovarjamo pred vsakimi lokalnimi volitvami. Tudi pred zadnjimi volitvami ni bilo kandidata, ki bi ne omenjal potrebe po novi koncertni oziroma atletski dvorani. Torej – če dvorana, zakaj ne koncertna, in če športna dvorana, zakaj ne atletska? Kje so kriteriji za investicije v športne objekte?« jo je zanimalo. Dodatna pojasnila je želel slišati tudi Maj Fritz (SD).
Dvorana na Zlatem polju začasna
Župan Matjaž Rakovec je odgovoril, da je v skladu z obstoječimi prostorskimi akti ledna dvorana na Zlatem polju začasne narave in jo bo treba leta 2032 podreti, ko se ji izteče »rok trajanja«. Po veljavnem občinskem prostorskem načrtu je mogoče novo hokejsko dvorano postaviti na zemljišču ob tribuni na mestnem stadionu, vendar bi v tem primeru zmanjkalo površin za ostale športne objekte, kot je tudi atletska dvorana, je opozoril. »Pogovarjamo se, da bi na tem zemljišču v javno-zasebnem partnerstvu zgradili atletsko dvorano. Kot veste, je država v proračunih za naslednjih pet let vsako leto namenila po 30 milijonov za postavitev športne infrastrukture nacionalnega pomena. Hokejska zveza Slovenije, to vem kot njen predsednik, je dejansko že dala soglasje, da se taka hokejska dvorana postavi v Kranju. To pomeni, da bi jo zgradili z državnimi sredstvi, občina pa mora zagotoviti zemljišče. Kot rečeno, lahko hokejsko dvorano postavimo na obstoječe zemljišče v lasti občine, ker pa bo treba zraven zgraditi tudi parkirne prostore, druge športne infrastrukture tam ne moremo več graditi,« je pojasnil Rakovec.
Nekdo pripravljen vložiti milijone
O tem, katere športne objekte Kranj še potrebuje, so kranjski mestni svetniki razpravljali že pred meseci. Rakovec je tedaj povedal, da poleg nacionalnega hokejskega centra v Kranju razmišljajo tudi o novem petdesetmetrskem bazenu, kar predlaga Plavalna zveza Slovenije, novi plezalni oziroma večnamenski športni dvorani na Zlatem polju in, kot že omenjeno, pokriti atletski dvorani. »Imamo zanesenjaka, o imenu ne morem govoriti, ki je v atletsko dvorano pripravljen vložiti kar nekaj milijonov evrov. Glavni problem je, da stadiona ne moremo širiti. Imamo problem s sosednjim zemljiščem, ki je stavbno in namenjeno za športne dejavnosti, ampak ga lastnik ne želi prodati oziroma zahteva desetkrat večje zemljišče od obstoječega,« je pojasnil Rakovec.
Igor Velov (LRK) je spomnil, da je bil v preteklosti že pripravljen projekt regijskega vadbenega športnega centra v Kranju, ki so ga prijavili tudi na razpis, a je prejel le za točko prenizko oceno, da bi zanj odobrili sofinanciranje. »Takrat smo imeli idealno priložnost, da naredimo pokrito atletsko dvorano, a je nismo, ker se je pojavil nekdo, ki je predlagal, da naj se dvorana poglobi tudi za izvedbo skoka s palico v višino. Seveda se je projekt s tem tako podražil, da na razpisu nismo mogli dobiti dovolj denarja in ga je potem prejel velodrom v Novem mestu,« je povedal. »To je bilo leta 2007, ko je bilo za Kranj, za prenovo stadiona, rezerviranih 3,5 milijona evropskega denarja. To je bil zadnji razpis v okviru Evropske unije, na katerem bi se še dalo dobiti denar, ampak žal se je zadeva 'sfižila',« je spomin dodatno osvežila Andreja Valič Zver (SDS).