Za sklad ni denarja
V načrtu upravljanja Triglavskega narodnega parka za obdobje 2016–2025 je predvidena tudi vzpostavitev sklada za sofinanciranje projektov za ohranjanje kulturne dediščine, a ta še do danes ni zaživel, ker nosilec naloge, to je ministrstvo za kulturo, ni zagotovil zadostnih sredstev.
Bled – Vzpostavitev sklada za sofinanciranje projektov za ohranjanje kulturne dediščine je v okviru poslanskih vprašanj v državnem zboru pred časom v ospredje postavil tudi poslanec Samo Bevk in opozoril, da bi moral sklad zaživeti že do konca leta 2018. Zato ga je zanimalo, kdaj bo objavljen razpis za črpanje sredstev in koliko sredstev bo letos namenjenih za sofinanciranje projektov. Kot so pojasnili v javnem zavodu Triglavski narodni park (TNP), kljub načelni podpori tudi ministrstva za kulturo do formalne vzpostavitve varstvenega sklada doslej še ni prišlo, ker za to pri ministrstvu niso zagotovili sredstev.
V območju narodnega parka so številni kulturni spomeniki državnega in lokalnega pomena, registrirane enote nepremične kulturne dediščine in muzejske zbirke, registrirani pa sta tudi enoti žive dediščine. Narodni park predstavlja tudi osrednji del Biosfernega območja Julijske Alpe, katerega koordinator je Javni zavod Triglavski narodni park, so razložili v zavodu in dodali, da je kulturna dediščina s svojimi kakovostnimi in ohranjenimi raznovrstnimi pojavnimi oblikami pomemben del narodnega parka. »Varstvo kulturne dediščine in ohranjanje kulturne krajine sta med ključnimi cilji zakona o Triglavskem narodnem parku, saj prispevata k identiteti in visoki doživljajski vrednosti zavarovanega območja.« Naloge varstva kulturne dediščine imajo zato pomembno mesto v načrtu upravljanja Triglavskega narodnega parka 2016–2025. V njem so predvideli tudi vzpostavitev varstvenega sklada, s katerim bi omogočili finančno pomoč pri obnavljanju objektov, pomembnih za ohranjanje značilnih poselitvenih in stavbnih značilnosti v narodnem parku. S tem bi spodbujali izvajanja posegov v skladu z značilnostmi kulturne dediščine v narodnem parku na način, ki upošteva poselitvene vzorce in stavbno tipologijo območja, ter uporabo materialov, značilnih za narodni park, so razložili v javnem zavodu TNP. »Načrtovano je bilo, da bi se s sredstvi varstvenega sklada omogočilo sofinanciranje obnove objektov stavbne dediščine, kar bi prispevalo h kakovostnejši in hitrejši izvedljivosti projektov ter ohranjanju tradicionalnega stavbarstva v narodnem parku.«
V sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije so tako že pripravili izhodišča in oblikovali osnutek pravilnika za sofinanciranje projektov v parku. »S pravilnikom se določajo pogoji, postopki in merila za sofinanciranje projektov za ohranjanje kulturne dediščine v Triglavskem narodnem parku lastnikom, solastnikom in najemnikom stavb, postopek pridobivanja sredstev ter nadzor nad porabo sredstev,« so razložili v javnem zavodu TNP. A ker ministrstvo za kulturo, ki naj bi za omenjeni sklad namenilo dobrih osemsto tisoč evrov, ni zagotovilo sredstev, do vzpostavitve sklada še ni prišlo, so še pojasnili v javnem zavodu TNP.