Knjižnica stvari
Si predstavljate, da bi se radi učili igranja na kitaro in bi obstajala možnost, da bi si jo lahko izposodili in tako ugotovili, vam igranje sploh leži? Ali pa bi si za en teden izposoditi šivalni stroj? Tudi izposoja krpelj bi prišla prav ljubiteljem zimskih pohodov. To je mogoče s pomočjo knjižnice stvari KR po stvar.
Kranj – Knjižnica stvari KR po stvar je projekt Društva tabornikov rod Stane Žagar – mlajši, ki je eno izmed štirih taborniških društev, ki delujejo v Kranju. »Ker smo društva med seboj zelo povezana in formalno združena v Zvezo tabornikov občine Kranj (skupaj npr. organiziramo tudi čistilno akcijo v Kranju), je to v bistvu projekt kranjskih tabornikov,« pravi Jure Ausec, oče omenjene ideje, pomagata pa mu še Andrej Rus in Rihard Pelko. Upa, da bo knjižnica v Kranju nekoč zaživela do te mere, da bo dobila svoj prostor pod soncem tudi v drugih krajih, morda v okviru članic Zveze tabornikov Slovenije. »Za zdaj pa je to zgolj naš projekt, ki je v celoti neprofiten in prostovoljen.«
Seveda se nekim osnovnim zagonskim ali »porodnim« stroškom, kot pravi Ausec, niso mogli izogniti, zato so se odločili, da poskusijo nekaj denarja zbrati na ta način, da so s pojasnilom čemu in zakaj odprli svoj profil na mednarodni donatorski skavtski platformi. Ausec nadaljuje, da bodo višek zbranega denarja namenili za nakup stvari z liste želja, ki že obstaja. Bodo pa izpeljali tudi zbiranje stvari. »Vsak ima doma kakšen predmet, stvar, ki jo morda potrebuje le enkrat letno. Lahko jo podari knjižnici in si tako pridobi članstvo ter na podlagi tega uporablja druge predmete – in svojega, kadarkoli bi ga potreboval.«
Brezplačna izposoja
Kot smo sedaj že ugotovili, knjižnica stvari deluje kot običajna knjižnica, le da na policah namesto knjig hrani razne predmete, ki si jih registrirani uporabniki izposodijo brezplačno. »Osnovna ideja je za en teden z možnostjo podaljšanja. Določene predmete pa si bodo uporabniki lahko izposodili tudi za dlje časa. Otroški voziček je na primer že ena takšna stvar, ki bo verjetno prišla prav nekomu, ki si ga ne more privoščiti. Imamo tudi že gospo, ki bi ga podarila. Načeloma pa je mišljena izposoja za en teden in po največ tri predmete, saj naj bi predmeti krožili.«
Počasi bodo ponudbo izdelkov širili
»Trenutno imamo več kot sto predmetov, ki smo jih tudi že fotografirali. V procesu nastajanja je spletna stran, medtem ko stran knjižnice na Facebooku že lahko obiščete. Tudi čas je tak, da bo za zdaj vse skupaj teklo na ta način. Posameznik si bo ogledal, kaj je na voljo za izposojo, rezerviral za določeno obdobje in prevzel v našem skladišču, ki je trenutno še del taborniškega.«
Ne dvomijo, da bo projekt pri uporabnikih dobro sprejet, upajo pa, da bo v prihodnosti knjižnica dobila svoj prostor, po vzoru ljubljanske knjižnice, ki že lep čas deluje in ima za izposojo na voljo skoraj dvesto predmetov. Tudi v Evropi tovrstne knjižnice niso nič novega, pravi Ausec. »Je pa le fino, če si ljudje lahko blago oziroma predmete, ki bi si jih izposodili, ogledajo razstavljene na policah,« še doda.