Snarjevi na koroškem koledarju
Poznano kovorsko Šlibarjevo ali Snarjevo ekološko kmetijo je Kmečka izobraževalna skupnost iz avstrijske Koroške uvrstila na svoj tradicionalni koledar.
Šentpeter na Koroškem – Kmečka izobraževalna skupnost, ena od pomembnih organizacij Slovencev na Koroškem, ki že 35 let skrbi za izobraževanje predvsem slovenskih kmetic in kmetov, čeprav vrat ne zapira tudi drugačegovorečim, že 17 let izdaja Kmečki koledar. Najdemo ga na številnih slovenskih ali dvojezičnih domovih na južnem Koroškem, saj ni zgolj koledar z dnevi, datumi in posebej označenimi prazniki, temveč tudi pričevalec o kmečkem življenju v tem delu Koroške. Vsak mesec je namreč v besedi in sliki predstavljena ena od koroških kmetij z gospodarji in pridelki, ki so najbolj značilni za posamezno kmetijo. Že nekaj let sta dva meseca namenjena kmetijam iz Slovenije, občasno pa tudi iz držav, v katerih živijo Slovenci. Junij leta 2024 so namenili Mateju Ferfogliu, po domače Čuoču iz Doberdoba v taliji, ki se ukvarja s kmečkim turizmom, vzrejo oslov, vinogradništvom, pridelavo žit in zelenjave ter varjenjem piva.
Iz gorenjske strani je bilo v Kmečkih koledarjih predstavljenih že več kmetij oziroma kmetov. Letos je doletela ta čast poznano Snarjevo kmetijo iz Kovorja v tržiški občini, na kateri skupaj s šestimi otroki Urško, Klaro, Jernejo, dvojčicama Veroniko in Valerijo ter Lenartom gospodarita Monika in Gregor Šlibar, oba diplomirana inženirja agronomije. Snarjevo domačijo, pod njeno streho je bila rojena legenda slovenskih smučarskih skokov in svetovni rekorder Jože Šlibar, sta za koledar popisala in poslikala znani koroški časnikar Franc Wakounig iz Borovelj in fotografski mojster Tomo Weiss, rojen v Šentjanžu v Rožu. Nad domačijo in sprejemom, ki sta ga bila deležna, sta bila navdušena. »Naš največji kapital je zaupanje ljudi, ki cenijo kakovostno in sveže blago ter njegovo krajevnost,« sta povedala Monika in Gregor za koroški koledar. Klasični kmetijski dejavnosti govedoreji, svinjereji, pridelavi žitaric in zelenjave sta dodala nove produkte in dejavnosti, tudi turistično ponudbo glamping in leta 2013 tudi varjenje piva.
Da namenja Kmečka izobraževalna skupnost prostor v koledarju tudi gorenjskim kmetom, ni presenečenje. Že od leta 2008 naprej sodeluje s slovenskimi kmetijskimi šolami, tudi z Biotehniškim centrom Naklo, in gorenjskimi kmetijskimi svetovalkami in svetovalci. Prepričljiv dokaz uspešnega sodelovanja z gorenjsko stranjo je podatek, da je bilo doslej na praktičnem delu na koroških kmetijah že 150 dijakinj in dijakov iz Slovenije, pretežno z Gorenjskega.