Cilj sprememb, ki nas čakajo v drugi polovici leta, je učinkovitejša raba energije in omrežij. / Foto: Tina Dokl

Kaj se nam po novem obeta pri položnicah za elektriko

Kakšne spremembe prinaša novi način obračunavanja omrežnine, ki v veljavo stopi 1. julija letos ...

Do 1. januarja 2026 odjemalci ne bodo plačevali morebitnih presežkov obračunske moči, zato je v tem obdobju ni priporočljivo spreminjati.

ZPS: »Cilj je imeti ustrezno obračunsko moč za gospodinjstvo – če bo prevelika, boste po nepotrebnem plačevali višje zneske, če bo prenizka, boste morali doplačati dražjo presežno moč.«

Kranj – Novi sistem obračuna omrežnine za električno energijo vzbuja precej zanimanja in pri nekaterih odjemalcih tudi bojazen pred pretiranimi podražitvami. Na Agenciji za energijo so sicer pred nedavnim tovrstne navedbe ovrgli in poudarili, da naj bi bila omrežnina v letošnjem letu za značilnega gospodinjskega odjemalca celo malenkost nižja, a med ljudmi je še vedno precej nejasnosti in tudi na uredništvo Gorenjskega glasa smo prejeli vprašanja bralcev, ki ne vedo, kakšne konkretno bodo spremembe oz. kaj bodo prinesle.

Kot je znano, se z julijem začne uporabljati nov način obračunavanja omrežnine za električno energijo, cilj sprememb pa je učinkovitejša raba energije in omrežij, k čemur bodo odjemalce spodbujali s petimi časovnimi bloki, razporejenimi znotraj dneva in leta. Cene omrežnine bodo torej najvišje takrat, ko bo omrežje najbolj obremenjeno, in najnižje, ko je obremenjenost najmanjša.

Za lažje razumevanje sprememb so se tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije lotili serije člankov, ki na preprost način predstavljajo tematiko. V nadaljevanju povzemamo nekatere ključne poudarke novega sistema, kot ga predstavljajo na ZPS.

V prehodnem obdobju ni priporočljivo spreminjati obračunske moči

Od 1. julija se bo začela uporabljati dogovorjena obračunska moč. Obračun omrežnine bo namreč temeljil na ločevanju glede na moč in energijo, prevzeto iz omrežja, a bo cena v večji meri odvisna od moči. Dogovorjeno obračunsko moč za posamezne časovne bloke določi elektrodistributer in jo odjemalci lahko vidijo na zadnjih računih za elektriko. Dogovorjena obracˇunska mocˇ je navedena za vsak cˇasovni blok posebej, obracˇunske mocˇi pa se med bloki lahko razlikujejo.

Ocena je določena individualno za posamezno merilno mesto glede na preteklo porabo. Vendar v času prehodnega obdobja, do 1. januarja 2026, odjemalci ne bodo plačevali morebitnih presežkov obračunske moči. Na to so nedavno opozorili tudi na Agenciji za energijo, kjer zato svetujejo, da v tem času ne spreminjate obračunske moči, saj vam bo tako zagotovljeno dveletno prehodno obdobje, v katerem boste lahko spremljali porabo, obveščeni pa boste tudi o morebitnih prekoračitvah in s tem povezanimi dodatnimi stroški, ki pa vam ne bodo zaračunani.

»To pomeni, da imate dovolj časa, da ugotovite, ali je s strani elektrooperaterja določena dogovorjena obračunska moč za vaše gospodinjstvo ustrezna. Obenem boste imeli dovolj časa za spremljanje svoje porabe električne energije in jo boste lahko v vmesnem obdobju smiselno prilagodili tako, da bodo vaši računi za električno energijo čim nižji. S tem bo dosežen tudi cilj razbremenitve omrežja in razporeditve porabe v posameznem delu dneva oziroma tedna,« so zapisali na ZPS.

Kaj lahko storimo, da obračunske moči ne presežemo

Uporabljamo manj na­prav hkrati oz. njihovo uporabo razporedimo skozi časovno obdobje. Vsak porabnik električne energije ima namreč določeno nazivno moč. Da ne bi presegli dogovorjene obračunske moči, morate upoštevati vse porabnike, ki jih v gospodinjstvu uporabljate hkrati.

»Cilj je imeti ustrezno obračunsko moč za gospodinjstvo – če bo prevelika, bo­ste po nepotrebnem plačevali višje zneske, če bo prenizka, boste morali doplačati dražjo presežno moč,« pravijo na ZPS in poudarjajo, da lahko obračunsko moč brezplačno spremenite; a kot rečeno, je to smiselno šele po izteku prehodnega obdobja.

Kakšne bodo cene omrežnine

S 1. julijem bomo torej prešli s sedanjega dvotarifnega sistema, ki je sestavljen iz dveh blokov, na sistem, ki število časovnih blokov povečuje na pet. Najdražji bo časovni blok 1, ki pa se bo pojavil le v višji sezoni, najcenejši pa bo časovni blok 5, ki se bo pojavil le v nižji sezoni. Višjo sezono bomo imeli od novembra do februarja, nižjo pa od marca do oktobra. V času višje sezone bomo na delovni dan imeli časovne bloke 1, 2 in 3, ob dela prostih dnevih pa 2, 3 in 4. V času nižje sezone bodo znotraj delovnega dneva časovni bloki 2, 3 in 4, ob dela prostih dnevih pa 3, 4 in 5.

Konec novembra je Agencija za energijo v Uradnem listu objavila tudi že cene omrežnine, ki bodo veljale po novem, torej v drugi polovici leta. Cene omrežnine za priključno moč in omrežnine za energijo po posameznih časovnih blokih si lahko ogledate v posebni tabeli ob članku. Kot je razvidno iz tabele, je razkorak velik predvsem pri ceni za priključno moč. Najdražja bo v časovnem bloku 1, ki bo veljal le v t. i. višji sezoni, to je med novembrom in februarjem, na delovni dan od 7. do 14. ure ter od 16. do 20. ure, ko bo cena znašala 3,61324 EUR/kW/mesec. Na drugi strani omrežnine za priključno moč v časovnem bloku 5, torej na dela prost dan v nočnih urah v nižji sezoni, ne bo treba plačati.

Nekaj sprememb že v začetku leta

Nekaj sprememb pa se vendarle obeta že ob začetku leta. Vlada je sicer podaljšala regulacijo maloprodajnih cen električne energije za gospodinjstva, a cenovna kapica velja za 90 odstotkov porabljene elektrike. To pomeni, da bo ceno za 90 odstotkov porabe določila vlada, preostalih 10 odstotkov pa bodo gospodinjstva plačevala po tržni ceni.

Prav tako bo od januarja dalje dražja omrežnina. S sedanjih 0,77417 evra omrežnine za kilovat priključne moči na mesec (po enotni tarifi) se bo podražila na 0,79600 evra. Omrežnina za porabljeno energijo pa se bo povišala z 0,03858 na 0,03973 evra na kilovatno uro.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 25. november 2014 / 12:39

Za vrhunec Golica

Nastopi vokalne skupine Perpetuum Jazzile vedno privabijo množice navdušenih obiskovalcev. Tudi tokrat na tradicionalnem dobrodelnem koncertu v Športni dvorani na Trati pri Škofji Loki ni bilo nič dru...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 23. maj 2023 / 19:33

Protest zoper volka – in državo

Na protestu v Zgornjih Gorjah so kmetje in drugi občani ponovno pozvali državo, da naj ukrepa proti volkovom, ki napadajo pašne živali in strašijo ljudi.

Kultura / torek, 23. maj 2023 / 19:33

Violinistka Lana Trotovšek

Kranj – Na petem koncertu Glasbenega abonmaja v Kropi bo v nedeljo, 28. maja, ob 19. uri v Kulturnem domu v Kropi nastopil Slovenski godalni sekstet, v slovenskem prostoru že dobro uveljavljena zas...

Zanimivosti / torek, 23. maj 2023 / 19:32

O Greti, o ženskah nekoč in danes

Kamnik – V Knjižnici Franceta Balantiča je potekala predstavitev knjige Gretin greh, ki jo je napisala Urška Klakočar Zupančič. O knjigi, njeni vsebini, navdihih za pisanje in ozadju se je z avtori...

Gorenjska / torek, 23. maj 2023 / 19:31

V spomin: Branimir Nešović (1952–2023)

V sredo, 10. maja, je umrl zgodovinar, novinar in založnik Branimir Nešović. V slovenski nacionalni spomin se je vpisal predvsem kot ustanovitelj in voditelj založbe Modrijan. Ta je imela...

Železniki / torek, 23. maj 2023 / 17:20

Rušitev mostu na Racovnik

Železniki – Z Direkcije RS za vode so sporočili, da se bodo predvidoma v teh dneh začela rušitvena dela na mostu na Racovnik (Na Klovžah) v Železnikih. V sklopu projekta izboljšanja poplavne varnos...