Obnova starega jedra Kamne Gorice
V petek zvečer, tik pred začetkom praznikov, so v Kamni Gorici s sprehodom po prenovljenih ulicah v središču trškega jedra zaznamovali zaključek prve faze projekta izgradnje komunalne infrastrukture.
Kamna Gorica – Gradnja se je začela avgusta lani, do konca letošnjega leta pa so v središču kraja v celoti zgradili kanalizacijsko in vodovodno omrežje, vključno s potrebnim črpališčem za fekalno kanalizacijo. Na trasah vseh vodov so urejene tudi ceste oziroma javne površine, meteorna kanalizacija in cestna razsvetljava.
Prva faza v celoti obsega izgradnjo primarnega vodovodnega omrežja v dolžini 1366 metrov in kanalizacijskega omrežja v dolžini 953 metrov, ki bo omogočalo priklop 241 populacijskih enot oziroma skoraj polovico celotne obremenitve v aglomeraciji Kamna Gorica.
Skupna vrednost pogodbenih del znaša 1,71 milijona evrov; večino sredstev je prispevala občina, investicijo pa sta z nekaj manj kot 600 tisoč evri sofinancirali Evropska unija in država. Nekaj manj kot 400 tisoč evrov vredno obnovo cest oziroma javnih površin, meteorne kanalizacije in cestne razsvetljave je iz proračuna v celoti financirala Občina Radovljica.
Doslej izvedena dela predstavljajo del prve od dveh faz izgradnje komunalne infrastrukture v Kamni Gorici. V prihodnjem letu se bo projekt nadaljeval še z izgradnjo primarnega vodovodnega omrežja, ki bo potekalo po glavni regionalni cesti, in fekalne kanalizacije, ki se navezuje na to cesto. Prav tako je za prihodnje leto načrtovana priprava projektne dokumentacije za drugo fazo izgradnje komunalne infrastrukture za preostali del naselja. »Najzahtevnejša dela so končana, ceste so asfaltirane, urejeni so dovozi in javna razsvetljava. Po naši oceni in oceni krajanov je kraj zdaj urejen kvalitetno in lepo,« je zadovoljen predsednik sveta KS Kamna Gorica Dušan Beton.
"Delo ni bilo preprosto; Kamna Gorica je staro naselje, ulice so zelo ozke, kanalizacija je šla po petih mostovih v starem delu vasi, kar pomeni, da je bilo potrebnih kar nekaj zahtevnih gradbenih posegov. Na koncu so morali na nekatere dele asfalt voziti celo samokolnicami, drugače ni šlo," je povedal.
Pri izvedbi je imela pomembno vlogo prav krajevna skupnost. "Naša naloga je bila, da težave oziroma želje krajanov usklajujemo z izvajalci. Projekt je bil res zahteven; skupaj z izgradnjo vodovoda in kanalizacije je šlo v zemljo tudi elektroomrežje, napeljava za javno razsvetljavo, pripravljene so cevi za telekomunikacijsko infrastrukturo. Krajevna skupnost je zato že pri pripravi projekta opozarjala na potencialne težave in zahteve krajanov. Že ob letošnjih hudih nalivih se je izkazalo tudi, da smo dobro uredili odtok meteornih voda, ki kljub izjemno veliki količini dežja tokrat niso prišle na površje."
Kar nekaj krajanov se je v času izvedbe projekta odločilo, da obenem poskrbijo za obnovo temeljev svojih hiš, pri čemer je s podporo in nasveti sodeloval tudi Zavod za varstvo kulturne dediščine. "Obnove starih hiš so namreč res zahtevne, vsak je unikatna," je povedal Dušan Beton.
Kot je pojasnil radoveljski župan, bodo projekt nadaljevali spomladi, ko bodo gradili vodovod in kanalizacijo pod državno cesto, ki gre skozi Kamno Gorico proti Kropi. Načrtujejo, da bo ta del projekta zaključen do konca leta 2024.