Kranjske seje bodo snemali
Kranjski mestni svetniki so sklenili, da se morajo seje mestnega sveta v prihodnje snemati tudi slikovno, ne samo zvočno kot doslej, posnetki pa morajo biti objavljeni na občinski spletni strani.
Kranj – Kranjski mestni svetniki so dve zaporedni seji namenili tudi razpravi o javnosti svojih sej. Že novembra jo je sprožila Saša Kristan (SDS), ki jo je zanimalo, zakaj seje mestnega sveta snemajo le zvočno, ne pa tudi slikovno, kot predvideva tudi poslovnik mestnega sveta. Posnetki bi morali biti tudi objavljeni na spletni strani občine, kakor imajo urejeno v številnih drugih občinah. »Občani me sprašujejo, zakaj ne morejo videti na spletu posnete seje, kaj se pogovarjamo, kako glasujemo, kaj sprašujemo. Sama ne vidim zadržkov, zakaj to ne bi bilo mogoče, ker smo ne nazadnje vsi izvoljeni s strani občanov in mislim, da imajo pravico vedeti, kaj delamo,« je dejala na novembrski seji. Ker se odtlej na tem področju ni nič zgodilo, je na decembrski seji s podpisi drugih svetnikov dosegla, da so to točko uvrstili na dnevni red.
Podžupan Janez Černe (SD) je sicer že novembra pojasnil, da težava ni v stroških, ampak ker bi moral zaradi evropske uredbe o varstvu podatkov vsak udeleženec na seji – ne samo mestni svetniki, ampak tudi poročevalci iz mestne uprave in vabljeni gostje – podpisati izjavo, da se strinja s slikovnim snemanjem. »Težava je, kako tehnično izvesti, da tistega, ki takega soglasja ne da, na slikovnem posnetku tudi ne bi bilo. V kolegiju vodij svetniških skupin je bilo zato tedaj rečeno, da se seje slikovno ne snemajo, dokler se to pametno ne uredi.«
Mateja Koprivec, vodja oddelka za pravne in kadrovske zadeve, je na zadnji seji dodala, da je snemanje sej državnega zbora zapisano že v zakonu, zato tam s tem nimajo težav, drugače pa je s sejami mestnega sveta v Kranju, zato bo treba tiste, ki ne bodo podali soglasja, iz posnetka izrezati. »Tak posnetek, ki bo objavljen na spletu, pa verjetno potem ne bo povsem verodostojen.«
Pri kasnejši obravnavi točke o javnosti sej so vsi razpravljavci navajali, da so seje že po zakonu javne, zato ne vidijo ovir za njihovo snemanje, v delih, ko bi obravnavali gradivo z oznako zaupno, pa se javnost lahko izključi in snemanje prekine. Zoran Stevanović (Resni.ca) je tudi opozoril, da že obstaja veliko mnenj informacijske pooblaščenke, ki pravijo, da če poslovnik jasno določa snemanje javnih sej, že sama udeležba na seji pomeni privolitev v snemanje.
Na koncu so sprejeli sklep, da se za leto 2024 in naprej vzpostavi vse potrebno za slikovno in zvočno snemanje sej mestnega sveta, posnetki pa naj se v desetih delovnih dneh po seji objavijo na spletni strani občine.