Na okrogli mizi so razpravljali Faila Pašić, Nada Šmid in Albin Keuc. / Foto: Tina Dokl

Izzivi sodobnih migracij

Na okrogli mizi v Kranju so poudarili, da je treba migrante, ki prihajajo k nam iz povsem drugačnih okolij, takoj seznaniti tudi z našimi pravili in z njihovimi dolžnostmi, ne samo s pravicami.

Nada Šmid, ravnateljica SESGŠ Kranj, je med drugim opozorila, da se v Sloveniji v zadnjih dveh letih že srečujemo s težavo, ko je v razredu lahko več priseljenskih otrok kot slovenskih.

Kranj – V prostorih Mestne knjižnice Kranj se je pred dnevi ustavila potujoča razstava Zgodbe pozitivnih sprememb, ki jo je pripravila SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Z njo želijo javnost, predvsem mlade, seznaniti s slovenskim mednarodnim razvojnim sodelovanjem in humanitarno pomočjo. Ob tej priložnosti je potekala tudi okrogla miza o migracijah, ki so ji prisluhnili dijaki Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole (SESGŠ) Kranj.

Faila Pašić iz društva UP Jesenice je opozorila, da danes v Slovenijo prihajajo predvsem migranti iz centralne Afrike, Azije in Bližnjega vzhoda. Po njenih besedah je bistveno razumeti, iz kakšnih kultur prihajajo migranti in kaj so njihove vrednote, ter tudi, kako dojemajo našo kulturo in naše vrednote. »Ljudje, ki prihajajo k nam, Evropo dojemajo kot popolnoma svoboden prostor. Velike premike v glavah je treba narediti, tako pri nas kot pri njih,« je dejala in poudarila, da bi morala država te migrante že takoj ob prihodu v Slovenijo seznaniti z našimi zakoni, pravili in kulturnimi običaji pa tudi z njihovimi odgovornostmi in dolžnostmi do nove države, ne le z njihovimi pravicami.

Nada Šmid, ravnateljica SESGŠ Kranj, je med drugim opozorila, da se v Sloveniji v zadnjih dveh letih že srečujemo s težavo, ko je v razredu lahko več priseljenskih otrok kot slovenskih. Poudarila je, da so se zlasti v Kranju in v nekaterih drugih mestih že začele pojavljati večje zaprte povezane skupnosti priseljencev, ki živijo po svojih pravilih in se ne želijo prilagajati družbi, v katero so prišli, kar povzroča dodaten pritisk na šolski sistem. »Znova smo pri vprašanju, kako preseči nestrpnost, ki se zaradi tega poraja, kako pomagati in otroke priseljencev opolnomočiti, da bodo dosegli tisto, kar si, upamo, tudi želijo. Torej doseči poklic, postati samostojen in pridobiti toliko znanja slovenskega jezika, da so lahko suvereni v nadaljnjem življenju in da tudi vračajo družbi.« Kot je dejala, pri dijakih priseljencih, ki si zadajo cilj pridobiti izobrazbo, stvari sčasoma stečejo, večja težava pa predstavljajo otroci ekonomskih migrantov, ki so v Sloveniji samo prehodno, saj je njihov cilj odhod naprej v Evropo. »Pri teh priseljencih pa težko govorimo o vključevanju in proaktivnosti.«

Albin Keuc z Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve pa je pojasnil, da Slovenija s podpiranjem nevladnih organizacij pri izvajanju mednarodnih projektov želi predvsem pomagati revnim državam, da bi se njihovi prebivalci lahko doma izobraževali in bolje živeli, posledično pa jim zaradi ekonomskih težav ne bi bilo treba emigrirati.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 26. december 2019 / 17:02

Preč je zdaj to staro leto ...

... žiher smo veseli, je v polni dvorani Kulturnega doma Kropa tudi letos zapel združeni mešani pevski zbor Koledva in s staro kroparsko pesmijo zaključil letošnji tradicionalni koledniški koncert.

Objavljeno na isti dan


Gorenja vas-Poljane / nedelja, 1. november 2015 / 20:52

Uspešno končali partnerski projekt

Štiri občine na Škofjeloškem so uspešno sklenile večletni partnerski projekt odvajanja in čiščenja odpadnih voda, vreden več kot 20 milijonov evrov, za katerega so dobili tri četrtine nepovratnih sred...

Žiri / nedelja, 1. november 2015 / 20:49

Žiri skozi čipkasto okno

Ob jubileju DPD Svoboda Žiri jim je Žirovka Manca Ahlin, ki živi in dela v Ameriki, podarila čipko, ki jo je naklekljala posebej za to priložnost.

Razvedrilo / nedelja, 1. november 2015 / 20:41

Dobrodelno z Okroglimi muzikanti

V petek, 23. oktobra, so v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah pripravili humanitarni koncert z Okroglimi muzikanti. Zbrana sredstva je organizator, Območno združenje Rdečega križa Kranj,...

Kultura / nedelja, 1. november 2015 / 20:09

Jubilej v Retečah

S koncertom je KUD Janko Krmelj Reteče - Gorenja vas obeležil šestdeset let od izgradnje Kulturnega doma Reteče in petnajstletnico Tamburaške skupine Bisernica – veterani.

Slovenija / nedelja, 1. november 2015 / 20:07

Začne se Teden solidarnosti

Ljubljana – Od 1. do 7. novembra bo potekal Teden solidarnosti, ko bomo na podlagi Zakona o Rdečem križu Slovenije (RKS) občani in organizacije doplačevali znamko solidarnosti v vrednosti 0,17 evra...