Gorjanski svetniki zavrnili proračun
S šestimi glasovi proti in štirimi za so gorjanski svetniki zavrnili predlog proračuna za leto 2024. Po hitrem postopku ga bodo znova pretresali na jutrišnji izredni seji.
Zgornje Gorje – Čeprav druga obravnava proračuna ne predvideva razprave, so gorjanski svetniki obrazložitvi svojih glasov namenili dobri dve uri s tremi premori. Obrazložitve so se občasno razvile v burno razpravo, ko je več svetnikov Občini Gorje očitalo pomanjkljivo pripravo gradiva z nenatančnimi obrazložitvami načrtovanih projektov. Moti jih, da pri načrtih razvojnih programov (NRP) niso jasno navedeni viri sredstev niti finančna konstrukcija izvedbe. Razburja jih zlasti predvidena gradnja novega Gorjanskega doma oziroma Razvojnega središča kulture in športa občine v Triglavskem narodnem parku (TNP), ki naj bi ga Občina Gorje financirala iz sredstev TNP, lastnimi sredstvi in sredstvi EU.
Po mnenju njihove statutarnopravne komisije (SPK) predlog proračuna v delu, kjer se načrtuje poraba TNP sredstev za namen Gorjanskega doma, ni v skladu z določbami 10. in 11. člena zakona o TNP. Kot je povedal predsednik SPK, svetnik Matej Poklukar, so občino zaprosili, da o tem pridobi pravno mnenje ministrstva za naravne vire in prostor, česar pa ni storila. Direktor gorjanske občinske uprave Primož Tomše Zorč je na seji sicer pojasnil, da zakon dopušča, da se sredstva porabijo tudi zunaj območja TNP.
Le postavljeni pred dejstva
Poklukar je v obrazložitvi svojega glasu proti še opozoril, da občina ne upošteva predlogov delovnih teles. »Znova smo le postavljeni pred dejstva. Že marca, ko smo sprejemali letošnji proračun, sem dejal, da se izsiljevati ne bom pustil, in tega se bom držal.« Proti proračunu je glasov tudi Tomaž Bergant, ki je navedel: »Svetniki se odločamo na podlagi podatkov, ki jih pravzaprav nimamo.« Iz gradiva je po njegovem mnenju moč sklepati, da se bo morala občina v prihodnjih letih zadolževati, če bo želela uresničiti vse načrtovane projekte. Tomše Zorč je večkrat poudaril, da se proračun sprejema le za leto 2024 in je usklajen in uravnotežen. Dodal je, da Občina Gorje ni zadolžena in se ne namerava zadolževati. »Če pa se bo, boste o tem odločali svetniki,« je poudaril.
Klic po transparentnih obrazložitvah
Oster je bil Matjaž Slivnik. »Svetniki nismo proti Gorjanskemu domu, temveč proti megalomanski investiciji brez finančnega načrta. Prihodnje leto bomo namenili dvesto tisoč evrov za projektno dokumentacijo projekta, ki je ocenjen na 7,6 milijona evrov, a končna vrednost bo zagotovo bistveno večja, saj so stroški gradnje vse višji,« je prepričan Slivnik. Tadeja Kvas Majer je strnila prizadevanja svetnikov: »Zavedamo se, da je nov Gorjanski dom nujen. Naše obrazložitve zato niso proti domu, temveč so prošnja in klic po transparentnih obrazložitvah.«
Janez Kolenc je na drugi strani izrazil zaskrbljenost glede potencialnih posledic zavrnitve proračuna. Direktor je svetnikom predočil, da ob takem scenariju lahko pričakujejo višje cene investicij, tvegajo porabo približno 680 tisoč evrov sredstev TNP, obenem pa ne bi mogli izvesti nobenega predvidenega razpisa.
Županu naložili dopolnitve
Po tem, ko so svetniki predlog proračuna zavrnili, jih je direktor pozval, naj se zedinijo in pojasnijo, kaj konkretno želijo v njem popraviti in dopolniti. Hkrati so bili dolžni določiti rok, v katerem mora župan predložiti nov predlog proračuna. Po tretjem daljšem premoru so svetniki podali sklepe za dopolnitev proračuna, ki so jih soglasno sprejeli.
Županu so naložili dopolnitev predloga proračuna s podrobnejšim načrtom financiranja NRP, katerih vrednost presega 500 tisoč evrov lastnih sredstev. Prav tako mora župan dopolniti projekta Razvojno središče kulture in športa občine v TNP in Vrtec Gorje z možnostmi financiranja iz sredstev EU in drugih virov.